Vladimir Vladimirovič Majakovskij

Vladimir Vladimirovič Majakovskij, zdroj wikipédia

Vladimir Vladimirovič Majakovskij (v azbuke Влади́мир Влади́мирович Маяко́вский; , 19. júl 1893, Bagdadi, Ruská ríša – † 14. apríl 1930, Moskva, Sovietsky zväz) bol ruský a sovietsky prozaik, básnik a dramatik.

Narodil sa v rodine lesníka v gruzínskom meste Bagdadi. Po smrti otca v roku 1906 sa rodina presťahovala do Moskvy, kde sa práve utvárali revolučné snahy. Mladý Majakovskij sa k nim pridal. Už v dvanástich rokoch sa z neho stal boľševik - propagandista. V štrnástich ho za to zatkli, ale prepustili. V pätnástich ho zatkli znova za držanie zbrane a propagáciu (z obvinenia držania zbrane mu pomohol Machmudbekov, priateľ jeho otca {{chýba citácia}}). Odsedel si jedenásť mesiacov. Toto obdobie ho výrazne ovplyvnilo, čítal klasikov a zlepšoval sa. Umiestnený bol v cele 103 na Butyrke, kam ho premiestnili za trest. Po prepustení mal ísť na tri roky do vyhnanstva na Sibír, ale Machmudbekov mu z toho opäť pomohol.

Po odchode z väzenia sa stal aktívnejším. Písal, recitoval a zoskupil okolo seba skupinku tzv. futuristov. Tiež kreslil plagáty, keďže bol mimoriadne výtvarne nadaný. Známe sú jeho mužné recitácie. Po revolúcii začal cestovať po svete, no toto obdobie bolo pre neho asi najväčším sklamaním. Revolúcia ho živila a keď skončila, mohol písať už len milostné básne. Roku 1930 pravdepodobne spáchal samovraždu, aj keď dodnes nie je jasné, či zbraň držal on sám{{chýba citácia}}. Bol to výborný experimentátor so slovami . Bol kubofuturista.

Robo Grigorov na jeho počesť naspieval pieseň Pocta Majakovskému.

x

Viac na wikipédii, wikidata Q132964.

Vladimir Vladimirovič Majakovskij má na Slovensku 15 ulíc a námestí.

Zoznam ulíc

 1. Majakovského, Bratislava
 2. Majakovského, Galanta
 3. Majakovského, Havířov
 4. Majakovského, Humenné
 5. Majakovského, Jeseník
 6. V. V. Majakovského, Lučenec
 7. Majakovského, Martin
 8. Majakovského, Mikulov
 9. Majakovského, Nitra
 10. Majakovského, Pezinok
 11. Majakovského, Prešov
 12. Majakovského, Prostějov
 13. Majakovského, Šumperk
 14. Majakovského, Svitavy
 15. Majakovského, Tvrdošovce
Kategórie: Ruskí spisovatelia, Osobnosti na česko-slovenských poštových známkach, Narodenia 19. júla, Narodenia v 1893, Úmrtia 14. apríla, Úmrtia v 1930, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo