Vladimír Vestenický

Vladimír Vestenický (∗ 14. december 1919, Chrenovec-Brusno – † 20. február 1979, Bratislava) bol slovenský maliar.

Životopis Jeho otec bol Jozef Vestenický a matka Anna rod. Rizoniová. Študoval na gymnáziu v Prievidzi, 1941 - 1943 na Odd. kreslenia a maľovania na SVŠT v Bratislave. Absolvoval študijné pobyty v Madride a v Paríži. Politicky prenasledovaný, väznený. Od roku 1952 žil v Bratislave. Umelecké začiatky nachádzal v sociálne cítiacich prácach. V povojnovom období hlavnou témou jeho diel sa stalo SNP a budovateľské námety, ale aj mestské veduty a krajiny. Maľoval aj portréty a autoportréty. Maľoval pre významné spoločenské inštitúcie v Bratislave, v Prahe v Banskej Bystrici a i. V Banskej Bystrici aj vystavoval (1979). Jeho diela sú v Slovenskej národnej galérii (SNG) v Bratislave, Galérii mesta Bratislava (GMB), Stredoslovenskej galérii v Banskej Bystrici, a v Krajskej galérii v Nitre.

Literatúra , Slovenský biografický slovník

Externé odkazy , {{webumenia}} , {{OsudBB}}

x

Viac na wikipédii, wikidata Q12778660.

Vladimír Vestenický má na Slovensku 0 ulíc a námestí.

Kategórie: Slovenskí maliari, Narodenia 14. decembra, Narodenia v 1919, Osobnosti z Chrenovca-Brusna, Úmrtia 20. februára, Úmrtia v 1979, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo