Vladimír Sýkora

Vladimír Sýkora, zdroj wikipédia

JUDr. Vladimír Sýkora (pseudonymy Juraj Valach, Peter Zvon) (∗ 9. január 1913, Chrudim – † 19. október 1942, Bratislava) bol významný slovenský dramatik, divadelný kritik a režisér.

Životopis Narodil sa v rodine štátneho úradníka. Vyrastal na Slovensku, kam po vzniku Česko-Slovenska prišiel jeho otec Čeněk Sýkora. Ľudovú školu absolvoval v Bratislave a gymnázium pre problémy s prospechom dokončil v Zlatých Moravciach v roku 1932. Po ukončení gymnázia začal študovať právo v Prahe, no po zatvorení českých vysokých škôl štúdium dokončil v Bratislave. Po ukončení vysokej školy sa zamestnal ako právnik vo Všeobecnej úverovej banke, neskôr pracoval v Tatrabanke ako vedúci jej právneho oddelenia. Zomrel na týfus vo veku 29 rokov.

Tvorba Od roku 1940 začal písať do časopisu Elán divadelné kritiky pod menom Juraj Valach. Svojimi kritikami a referátmi sa dostal medzi popredných slovenských divadelných kritikov. Jeho referáty vyšli aj knižne pod názvom Divadelné články a kritiky. V tom istom roku ako Peter Zvon tiež napísal svoju prvú divadelnú hru, ktorú nazval Tanec nad plačom. Bola to jemná komédia, v ktorej autor podal konfrontáciu starého a nového sveta, priblíženú aj tým, že sa v texte strieda próza - nová doba, s veršami – stará doba. Hra je kritikou vtedajšej spoločnosti – kultúry, politiky i spoločenského života. Jeho druhá divadelná hra Vzdálená země je komédiou, ktorej dej sa odohráva počas druhej svetovej vojny na opustenom ostrove. Aj v tejto hre sa strieda próza s veršom. Rok 1940 bol pre neho významný aj tým, že si v tomto roku vzal za manželku herečku Činohry SND Oľgu Kadancovú.

Dielo *1940 - Tanec nad plačom, komédia *1945 - Vzdálená země, komédia *1948 - Divadelné články a kritiky, výber referátov a kritík

x

Viac na wikipédii, wikidata Q6466925.

Vladimír Sýkora má na Slovensku 2 ulíc a námestí.

Zoznam ulíc

 1. Sýkorova, Havířov
 2. Sýkorova, Ostrava

Zoznam bodov

 1. Sýkora, miesto,
  962 41 Uňatín
 2. Sykora, kuchynské potreby,
  Kafkova 41, 783 01 Olomouc, Slavonín
 3. Sýkorová, miesto,
  033 01 Liptovská Porúbka
 4. Sýkora, kuchynské potreby,
  Námestie sv. Anny 3, 911 01 Trenčín, Centrum
 5. Sykora, elektronika,
  Zimná 23, 075 01 Trebišov
 6. Sýkory, vrch,
  Zlín
Kategórie: Slovenskí dramatici, Narodenia 9. januára, Narodenia v 1913, Úmrtia 19. októbra, Úmrtia v 1942, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo