Vladimír Popovič

Vladimír Popovič, zdroj wikipédia

Vladimír Popovič (∗ 27. november 1939Zora Rusinová: Vladimír Popovič Bratislava: Vydalo Vydavateľstvo Slovart, 2002. 207 s. ISBN 80-7145-685-3, Vysoká nad Uhom) je slovenský maliar, výtvarník, a pedagóg.

Životopis Vladimír Popovič, narodený v 1939 na východnom Slovensku (Vysoká nad Uhom), detstvo prežil na Zamagurí a Spiši.

Keď končil štúdiá na VŠVU v Bratislave ( 1959 – 1965), boli „zlaté šesťdesiate“ - vystavoval prvé papierové krkváže, asambláže a robil akcie s papierom, papier bol pre neho rovnocenný tvorivý materiál. Významne sa podieľal na výtvarnom výsledku filmu „Slávnosť v botanickej záhrade“ (1968-9), v takzvanom „divadle obrazov“ presadzoval spojenie slova, obrazu a hudby.

Po sedemdesiatych rokoch, ktoré šťastne prekonal zotrvačnosťou ešte výbušnou gestickou maľbou, prišlo orwellovské obdobie 80-tych rokov tlmenej šedej maľby „betónových sonát“, „kongresov“ a zlostných ironických kresieb, vyrytých do pasty.

x

Viac na wikipédii, wikidata Q7938829.

Vladimír Popovič má na Slovensku 0 ulíc a námestí.

Kategórie: Slovenskí maliari, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo