Vladimir Osipovič Bogomolov

Vladimir Osipovič Bogomolov, zdroj wikipédia

Vladimir Osipovič Bogomolov (* 3. júl 1926, Kirillovka/Kirillovo, Moskovská gubernia – † 30. december 2003, Moskva) bol ruský spisovateľ, píšuci najmä vojnovú literatúru. Známa je najmä jeho kniha V auguste roku 1944 (rus. В августе сорок четвёртого) - vynikajúcim a autentickým spôsobom vyrozprávaný príbeh pátracej skupiny armádnej kontrarozviedky Červenej armády v zázemí frontu na pomedzí Bieloruska a Poľska počas veľkej letnej ofenzívy Červenej armády v lete 1944. Pravdepodobne inšpirované skutočnými udalosťami (v knihe sú citované pozmenené oficiálne hlásenia, protokoly z výsluchov, úradné záznamy a štatistiky). Podľa tejto knihy bol v Rusku natočený film (v 2002??).

Autor patril ku generácii sovietskych spisovateľov, ktorí sa priamo zúčastnili vojny[chýba zdroj] a ich diela začali vychádzať najmä po XX. zjazde KSSZ - v období tzv. odmäku. Vojnu videli realisticky, neprikrášlene, odmietali obvyklú sovietsku glorifikáciu, pátos.

x

Viac na wikipédii, wikidata Q2623803.

Vladimir Osipovič Bogomolov má na Slovensku 0 ulíc a námestí.

Kategórie: Ruskí spisovatelia, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo