Vladimír Krivoš

Vladimír Krivoš, zdroj wikipédia

Vladimír Krivoš alebo Vladimír Krivoss (∗ 1. júl 1865 Vrbica (Liptovský Mikuláš) – † 4. august 1942, Ufa, Baškirská republika, Sovietsky zväz), bol slovenský polyglot, stenograf, spisovateľ, publicista, prekladateľ, etnograf. Používal pseudonymy: V. I. Krivoš-Nemanič, Vladimír Nemanič, Petrohradský Slovák.

== Životopis == Pochádzal z rýdzo slovenskej rodiny, jeho otec Ján Krivoš (1831 – 1888) bol obchodníkom a istý čas aj richtárom. Jeho matkou bola Zuzana Pálková (1839 – 1914), tiež zo známej mikulášskej garbiarskej rodiny. Jeho bratrancom z matkinej strany bol slovenský tolstojovec Dušan Makovický. V Rusku sa oženil s Ninou Ivanovnou Jakšinskou, s ktorou mal dvoch synov.

Ľudovú školu navštevoval v Liptovskom Mikuláši, v rokoch 1877 – 1881 študoval na gymnáziu v českom Přerove, kde sa prvýkrát stretol so stenografiou. Neskôr študoval aj na gymnáziách v Spišskej Novej Vsi (1881 – 1883) a v Rijeke (1883 – 1885). V rokoch 1885 – 1886 bol študentom Orientálnej akadémie vo Viedni, štúdium ale neukončil.

Keďže bol od mladosti otcom vedený k obdivu k Rusku a jeho kultúre, stal sa nadšeným rusofilom a spočiatku aj stúpencom myšlienok grófa L. N. Tolstého. Aj z tohto dôvodu – a vraj na radu S. Hurbana-Vajanského – odišiel v roku 1886 študovať orientálne jazyky na petrohradskú univerzitu. Štúdium ukončil promóciou na parížskej Sorbonne v roku 1889. Počas svojho života sa venoval štúdiu veľkého množstva živých aj mŕtvych jazykov. Aktívne ovládal 26 jazykov, pasívne vraj ďalších desať.

x

Viac na wikipédii, wikidata Q17295747.

Vladimír Krivoš má na Slovensku 0 ulíc a námestí.

Kategórie: Slovenskí spisovatelia, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo