Vladimír Kriško

Vladimír Kriško (* 19. august 1915, Kochanovce – † 5. február 1988, Bratislava) bol pilot predvojnového čs. letectva a pilotom Slovenských vzdušných zbraní v druhej svetovej vojne. Zúčastnil sa dvoch bojových nasadení na východnom fronte a stal sa leteckým esom. Po vypuknutí povstania sa pridal na stranu partizánov. Po skončení vojny sa stal príslušníkom čs. vojenského letectva. V roku 1951 bol zbavený funkcie veliteľa pluku a v hodnosti podplukovníka bol prepustený do zálohy.

x

Viac na wikipédii, wikidata Q14260647.

Vladimír Kriško má na Slovensku 0 ulíc a námestí.

Zoznam bodov

  1. Kriška, vrch,
    044 23 Jasov
  2. Krišková, miesto,
    026 01 Vyšný Kubín
Kategórie: Osobnosti SNP, Slovenské osobnosti druhej svetovej vojny, Narodenia 19. augusta, Narodenia v 1915, Osobnosti z Adamovských Kochanoviec, Úmrtia 5. februára, Úmrtia v 1988, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo