Vladimír Kompánek

Vladimír Kompánek (∗28. október 1927, Rajec – †20. január 2011, Bratislava) bol slovenský sochár a maliar. Tvorbou sa zaraďuje do Skupiny Mikuláša Galandu, ktorú pomáhal zakladať. Bol blízkym priateľom Dominika Tatarku.

Štúdium V rokoch 1947 – 1949 študoval na Slovenskej vysokej škole technickej v Bratislave, potom v rokoch 1949 – 1954 na Vysokej škole výtvarných umení.

Charakteristika tvorby Ťažiskovým obdobím jeho tvorby skulptúr sú 60. roky. Neskôr sa dostal ku kresbe a maľbe. Jeho drevené skulptúry sa inšpirujú námetmi z vidieckeho prostredia. Drevené archetypálne sochy čerpajú z genia Loci daného miesta. Kompánek vytváral koncepciu "ochranných božstiev" domova, totemické symboly, abstrahoval formy z prostredia – najmä ľudovej architektúry a stromu. Častým motívom je žena a poľné znaky (napr. Lesná madona, 1966). V maľbe často stvárňoval motív fašiangových masiek. Charakteristická v jeho celkovej tvorbe je spätosť s prírodou a dedinou. Nezanedbateľnou súčasťou Kompánkovej tvorby sú drevené hračky, ktoré sa svojou jednoduchosťou približujú k futuristickým hračkám pre dospelých. Niektoré z nich autor realizoval aj vo väčšom formáte na detských ihriskách, napríklad v Piešťanoch.

Spolupráca s ŠTB V roku 1972 bol registrovaný ako agent ŠTB číslo 13 293 pod krycím menom Sochar.

x

Viac na wikipédii, wikidata Q3495525.

Vladimír Kompánek má na Slovensku 0 ulíc a námestí.

Kategórie: Slovenskí maliari, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo