Vladimír Kompánek

Vladimír Kompánek (∗ 28. október 1927, Rajec – † 20. január 2011, Bratislava) bol slovenský sochár a maliar. Tvorbou sa zaraďuje do Skupiny Mikuláša Galandu, ktorú pomáhal zakladať. Blízky priateľ Dominika Tatarku.

Štúdium V rokoch 1947 - 1949 študoval na Slovenskej vysokej škole technickej v Bratislave, potom v rokoch 1949 - 1954 na Vysokej škole výtvarných umení.

Charakteristika tvorby Ťažiskovým obdobím tvorby skulptúr sú 60. roky. Neskôr sa dostal ku kresbe a maľbe. Jeho drevené skulptúry čerpajú námety z vidieckeho prostredia. Drevené archetypálne sochy čerpajú z Genia Loci daného miesta. Kompánek vytvára koncepciu "ochranných božstiev" domova, totemické symboly, abstrahuje formy z prostredia - najmä ľudovej architektúry a stromu. Častým motívom je žena a poľné znaky (Lesná madona, 1966). V maľbe často stvárňuje motív fašiangových masiek. Charakteristická v jeho tvorbe je spätosť s prírodou a dedinou. Nezanedbateľnou súčasťou Kompánkovej tvorby sú drevené hračky, ktoré sa svojou jednoduchosťou približujú k futuristickým hračkám pre dospelých. Niektoré z nich autor realizoval aj vo väčšom formáte na detských ihriskách napr. v Piešťanoch.

V roku 1967 získal Herderovu cenu.

x

Viac na wikipédii.

Vladimír Kompánek má na Slovensku 0 ulíc a námestí.

Kategórie: Slovenskí maliari, Narodenia 28. októbra, Narodenia v 1927, Osobnosti z Rajca, Úmrtia 20. januára, Úmrtia v 2011, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo