Vladimír Hlôška

Vladimír Hlôška, prof., CSc. (∗ 17. február 1924, Banská Bystrica-Radvaň – † 6. február 1996, Banská Bystrica) bol vysokoškolský pedagóg.

Životopis Pôsobil ako odborný asistent pre odbor dejiny ruskej literatúry na Vysokej škole pedagogickej (PI, PF, dnes ]) v Banskej Bystrici (1957-1969?). V roku 1969 bol zo školských služieb prepustený, rehabilitovaný (po novembri 1989), vrátil sa na Katedru rusistiky FHPrV UMB Banská Bystrica, pracoval na projekte Ruský jazyk, literatúra a kultúra na rozhraní 19. a 20. stor. V roku 1990 získal vedecko-pedagogický titul docenta a následne bol vymenovaný za univerzitného profesora. Účastník protifašistického odboja a SNP. Spoluorganizátor Zväzu vysokoškolských študentov v Bratislave, člen jeho prezídia. Organizátor parašutistického športu na Slovensku. Napísal prvú učebnicu Zoskok padákom. Z ruštiny preložil viaceré odborné publikácie. Autor a spoluautor vysokoškolských učebníc a skrípt s tematikou ruskej gramatiky, literatúry a metodiky ruského jazyka, monografických prác o ruskom symbolizme a postsymbolizme. Populárnou formou publikoval historické a literárne marginálie. Nositeľ viacerých vyznamenaní.

Literatúra , Kto bol kto v histórii Banskej Bystrice 1255 - 2000

Externé odkazy , {{OsudBB}}

x

Viac na wikipédii, wikidata Q12778628.

Vladimír Hlôška má na Slovensku 0 ulíc a námestí.

Kategórie: Osobnosti SNP, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo