Vladimír Clementis

Vladimír Clementis, zdroj wikipédia

Vladimír Clementis (pseudonymy Peter Hron, Ján Krokavec, V. Podtisovský, V. Sopko a i.) (∗ 20. september 1902, Tisovec, Rakúsko-Uhorsko, teraz Slovensko – † 3. december 1952, Praha, Česko-Slovensko, teraz Česko) bol slovenský politik, právnik, spisovateľ a prekladateľ.

Život Pochádzal z druhého manželstva skalického rodáka Ľudovíta Clementisa. Rodina Clementisovcov bola uhorská šľachtická rodina, ktorá získala armáles v roku 1651.Katona Csaba 2010: Vladimír Clementis csehszlovák külügyminiszter családjának magyar nemesi származása. Turul LXXXIII/2, 54-58. Jeho otec bol učiteľ na evanjelickej škole, ktorú ako jedinú slovenskú školu v Tisovci, neskôr navštevoval aj syn Vladimír. Clementisov starý otec Václav Vraný pochádzal z českej evanjelickej rodiny z okolia Kolína, prišiel študovať na evanjelické gymnázium do Veľkej Revúcej a zostal na Slovensku ako učiteľ medzi spišskými Nemcami. V dôsledku Apponyiovského školského zákona ako masarykovec prejavujúci nedostatočné vlastenectvo bol zbavený miesta evanjelického učiteľa vo Vrbici a pôsobil ako kustód v Národnom múzeu v Turčianskom Svätom Martine. Rodina bola známa svojou pročeskou, slovanofilskou a protimaďarskou orientáciou.

Ako chlapec som z rôznych narážok a nedopovedaných viet vyciťoval, že v rodine Vraných je akési tabu, neznáma osoba, ktorej meno nikto nevyslovoval a v prítomnosti starého otecka sa mu zďaleka vyhýbal. Pozdejšie som sa dozvedel, že touto prekliatou osobou rodiny je mamin brat Milo(?), ktorý žil v Budapešti, bol verejným notárom, odrodil sa. Tým prestal pre starého otecka existovať.V. Clementis, Nedokončená kronika (Tatran Brat. 1989) str. 41

Štúdium na skalickom gymnáziu Na jeseň r. 1913 Clementis odišiel študovať do rodiska svojho otca – Uhorskej Skalice na miestne osemročné gymnázium, jedno z najstarších školských ústavov na západnom Slovensku. Gymnázium viedlo svojich študentov k úcte k tradíciám školy a k uhorskému vlastenectvu. Maďarizačné snahy učiteľov zanechali v mladom Clementisovi trvalé stopy, na tieto časy spomínal ako na "roky strávené v nenávidenom ovzduší maďarskej strednej školy". Inak dobrý študent Clementis mal jedinú trojku na vysvedčení opakovane práve z jazyka maďarského.

x

Viac na wikipédii.

Vladimír Clementis má na Slovensku 26 ulíc a námestí.

Zoznam ulíc

 1. Clementisova, Bánovce nad Bebravou
 2. Dr. Vladimíra Clementisa, Banská Štiavnica
 3. Dr. Clementisa, Beluša
 4. Clementisova, Bernolákovo
 5. Dr. Vladimíra Clementisa, Bratislava
 6. Dr. Clementisa, Brezno
 7. Vladimíra Clementisa, Hnúšťa
 8. Clementisova, Košice
 9. Clementisova, Kysucké Nové Mesto
 10. V. Clementisa, Malacky
 11. Clementisova, Martin
 12. Dr. Vlada Clementisa, Michalovce
 13. Clementisova, Nitra
 14. Clementisova, Pohorelá
 15. Clementisová, Polomka
 16. Vladimíra Clementisa, Prešov
 17. Cesta Vladimíra Clementisa, Prievidza
 18. Vladimíra Clementisa, Revúca
 19. Dr. V. Clementisa, Rimavská Sobota
 20. Dr. Clementisa, Skalica
 21. Clementisova, Sliač
 22. Námestie Vladimíra Clementisa, Tisovec
 23. Clementisova, Topoľčany
 24. Clementisova, Trenčín
 25. Vladimíra Clementisa, Trnava
 26. Clementisova, Závadka nad Hronom

Zoznam bodov

 1. Clementisova, autobusová zastávka,
  Meteorová 1, 821 02 Bratislava, Ružinov
  Súradnice: 48°9'53"N, 17°9'53"E
 2. Clementisova, autobusová zastávka, DPMP, spravuje DPMP,
  Vladimíra Clementisa 7, 080 01 Prešov, Sídlisko 3
  Súradnice: 49°0'6"N, 21°13'26"E
 3. Clementisova, autobusová zastávka, DPMP, spravuje DPMP,
  Vladimíra Clementisa 6, 080 01 Prešov, Sídlisko 3
  Súradnice: 49°0'6"N, 21°13'28"E
 4. Clementisova, autobusová zastávka,
  Jasná 2, 821 04 Bratislava, Ružinov
  Súradnice: 48°9'53"N, 17°9'52"E
Kategórie: Slovenskí spisovatelia, Davisti, Narodenia 20. septembra, Narodenia v 1902, Osobnosti z Tisovca, Úmrtia 3. decembra, Úmrtia v 1952, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo