Vladimír Bárta

Vladimír Bárta (∗ 20. marec 1939, Banská Štiavnica) je slovensky publicista, krajinársky fotograf, spisovateľ literatúry faktu, autor mnohých reprezentačných obrazových kníh o Slovensku. Jeho syn Vladimír je fotograf a publicista.

Životopis Rodák z Banskej Štiavnice, absolvoval Strednú priemyselnú školu chemickú v Banskej Štiavnici, Vysokú školu poľnohospodársku v Nitre s doplnkovým štúdiom pedagogiky a žurnalistiku na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Od roku 1963 žije a tvorí v Banskej Bystrici.

Pracoval na Katedre prírodného prostredia, na Lesníckej fakulte vo Zvolene (1963 - 1968), v Laboratóriu pôdohospodárstva v Banskej Bystrici, (1968 - 1971), v Československom rozhlase, štúdio Banská Bystrica (1971 - 1988), v redakcii Svet práce Praha (1988 - 1989) a od roku 1990 pôsobil ako voľný tvorca, fotograf, publicista a editor.

Roku 1993 vytvoril a vlastným nákladom vydal prvú knihu o novo vzniknutom štáte v dvoch jazykových mutáciách Slovensko – Slovakia a Slovensko – Slowakei, bola vyše roku jedinou publikáciou reprezentujúcou Slovensko. V ďalších rokoch so svojim synom Vladimírom vytvoril 128 obrazových a obrazovo-textových kníh o Slovensku, o slovenských mestách, hradoch, horách, národných parkoch a kultúrnych pamiatkach. Knihy Vladimíra Bártu ani raz nechýbali v národných stánkoch Slovenskej republiky na najvýznamnejších medzinárodných knižných výstavách a veľtrhoch v Európe v Budapešti, Prahe, Varšave, Londýne, Paríži a Frankfurte nad Mohanom.

x

Viac na wikipédii, wikidata Q88390470.

Vladimír Bárta má na Slovensku 0 ulíc a námestí.

Kategórie: Slovenskí spisovatelia, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo