Vítězslav Nezval

Vítězslav Nezval, zdroj wikipédia

Vítězslav Nezval (∗ 26. máj 1900, Biskoupky - † 6. apríl 1958, Praha) bol český básnik, spisovateľ, prekladateľ, spoluzakladateľ poetizmu, vedúca osobnosť českého surrealizmu, národný umelec v roku 1953 a držiteľ zlatej medaily Svetovej rady mieru.

Život Narodil sa v rodine vidieckeho učiteľa v Biskoupkách pri Moravskom Krumlove. Neskôr sa presťahovali do dediny Šamíkovice, na ktoré často spomínal vo svojich dielach. Vyštudoval osemročné gymnázium, bol niekoľko mesiacov na vojne a potom študoval v Brne a Prahe. Ani jednu vysokú školu nedokončil. V roku 1922 sa začal sa angažovať v Devětsile, v roku 1924 vstúpil do KSČ. Stal sa v tejto dobe protagonistom českej avantgardnej scény.

Pracoval v redakcii „Masarykovho slovníku naučného“ vo funkcii tajomníka, neskôr sa venoval spisovateľskej tvorbe. Určitú dobu pôsobil ako dramaturg Osvobozeného divadla.

Publikoval v Rudém právu, Tvorbe, Odeone, Novej scéne, Lidových novinách atď.

x

Viac na wikipédii.

Vítězslav Nezval má na Slovensku 8 ulíc a námestí.

Zoznam ulíc

  1. Nezvalova, Bratislava
  2. Nezvalova, Břeclav
  3. V. Nezvala, Dubňany
  4. Vítězslava Nezvala, Frýdek-Místek
  5. Nezvalova, Olomouc
  6. Vítězslava Nezvala, Prostějov
  7. Vítězslava Nezvala, Spišská Nová Ves
  8. Nezvalova, Žilina
Kategórie: Narodenia 26. mája, Narodenia v 1900, Úmrtia 6. apríla, Úmrtia v 1958, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo