Vítězslav Nezval

Vítězslav Nezval, zdroj wikipédia

Vítězslav Nezval (∗ 26. máj 1900, Biskoupky - † 6. apríl 1958, Praha) bol český básnik, spisovateľ, prekladateľ, spoluzakladateľ poetizmu, vedúca osobnosť českého surrealizmu, národný umelec v roku 1953 a držiteľ zlatej medaily Svetovej rady mieru.

Život Narodil sa v rodine vidieckeho učiteľa v Biskoupkách pri Moravskom Krumlove. Neskôr sa presťahovali do dediny Šamíkovice, na ktoré často spomínal vo svojich dielach. Vyštudoval osemročné gymnázium, bol niekoľko mesiacov na vojne a potom študoval v Brne a Prahe. Ani jednu vysokú školu nedokončil. V roku 1922 sa začal sa angažovať v Devětsile, v roku 1924 vstúpil do KSČ. Stal sa v tejto dobe protagonistom českej avantgardnej scény.

Pracoval v redakcii „Masarykovho slovníku naučného“ vo funkcii tajomníka, neskôr sa venoval spisovateľskej tvorbe. Určitú dobu pôsobil ako dramaturg Osvobozeného divadla.

Publikoval v Rudém právu, Tvorbe, Odeone, Novej scéne, Lidových novinách atď.

x

Viac na wikipédii, wikidata Q471184.

Vítězslav Nezval má na Slovensku 16 ulíc a námestí.

Zoznam ulíc

 1. Nezvalova, Bratislava
 2. Nezvalova, Břeclav
 3. Nezvalova, Brno
 4. Nezvalova, Bruntál
 5. V. Nezvala, Dubňany
 6. Vítězslava Nezvala, Frýdek-Místek
 7. Vítězslava Nezvala, Havířov
 8. Nezvalova, Martin
 9. Nezvalova, Olomouc
 10. Nezvalova, Přibyslav
 11. Vítězslava Nezvala, Prostějov
 12. V. Nezvala, Spišská Nová Ves
 13. Nezvalova, Šumperk
 14. Nezvalova, Svitavy
 15. Nezvalova, Žďár nad Sázavou
 16. Nezvalova, Žilina
Kategórie: Česko-slovenskí národní umelci, Svaz moderní kultury Devětsil, Narodenia 26. mája, Narodenia v 1900, Úmrtia 6. apríla, Úmrtia v 1958, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo