Vincent Zaymus

Vincent Zaymus (Zajmus; Víťazoslav) (∗ 19. júl 1841, Rajec) bol slovenský pedagóg a jazykovedec.

Rodina , otec Ján Zaymus , matka Magdaléna rod. Madovčíková , brat Cyril Gabriel Zaumus

Životopis V roku 1852-1853 študoval na gymnáziu v Banskej Bystrici. Po vysokoškolských štúdiách prof. nem., maď. a slov. jazyka a literatúry na gymnáziu v Banskej Štiavnici, na nižšom gymnáziu v Banskej Bystrici (1864-1867), 1867 preložený; postihnutý diskriminačnou politikou uh. vlády z Banskej Bystrici. Roku 1864 finančne podporil MS a 1865 hladujúcich na Orave.

V oblasti peadgogiky vynikol ako autor početných učebníc pre slovenské katolícke ľudové školy. Zúčastnil sa na tvorbe učebných osnov a napísal výkladovú príručku o právach a povinnostiach občanov. Venoval sa i literárnej činnosti, písal romantickú svetskú i duchovnú poéziu, autor nenotovaného spevníka katolíckych cirkevných piesní, nábožensky motivovanej prózy, jeho preklad Danteho Božskej komédie ostal nedokončený.

x

Viac na wikipédii, wikidata Q16519850.

Vincent Zaymus má na Slovensku 0 ulíc a námestí.

Existuje aj Romuald Zaymus: Romuald Zaymus, a jeho ulice, Romuald Zaymus na wikipédii.
Kategórie: Slovenskí jazykovedci, Narodenia 19. júla, Narodenia v 1841, Osobnosti z Rajca, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo