Vincent Hložník

Vincent Hložník, zdroj wikipédia

Vincent Hložník (* 22. október 1919, Svederník – † 10. december 1997, Bratislava) bol slovenský maliar, grafik, ilustrátor, sochár a pedagóg, predstaviteľ expresionizmu. Patrí medzi najvýznamnejších predstaviteľov slovenského výtvarného umenia, generácie umelcov druhej svetovej vojny, mladej avantgardy. Ilustroval vyše sto diel svetovej i národnej literatúry. Vo svojej tvorbe reagoval najmä na udalosti druhej svetovej vojny a hovorí o nej v dokumentárnom filme Vincent Hložník z cyklu Profily, ktorý realizovala Slovenská televízia Bratislava v roku 1994 (scenár Tatiana Syneková, réžia Fedor Bartko).

Život

Detstvo

Narodil sa 22. októbra 1919 vo Svederníku (okres Žilina) v rodine Imricha Hložníka a Márie Hložníkovej, rodenej Puškárovej, ako najstaršie z piatich detí. Jedným zo súrodencov bol aj maliar Ferdinand Hložník. Detstvo prežil v okolí rieky Váh. Už ako chlapec rád kreslil a v štrnástich rokoch si už zvolil autorskú signatúru.

x

Viac na wikipédii, wikidata Q1332290.

Vincent Hložník má na Slovensku 2 ulíc a námestí.

Existuje aj Ferdinand Hložník: Ferdinand Hložník, a jeho ulice, Ferdinand Hložník na wikipédii.

Zoznam ulíc

  1. Vincenta Hložníka, Bratislava, Vincenta Hložníka je ulica v Bratislava, viac o ulici Vincenta Hložníka
  2. Vincenta Hložníka, Teplička nad Váhom, Vincenta Hložníka je ulica v Teplička nad Váhom, viac o ulici Vincenta Hložníka

Zoznam bodov

  1. Hložník, miesto,
    925 55 Vinohrady nad Váhom
Kategórie: .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo