Viliam Pauliny

Viliam Pauliny, zdroj wikipédia

Viliam Pauliny (pseudonym: Podbúnovský; * 20. december 1877, Slovenské Pravno, Slovensko – † 1945, Nemecko) bol slovenský verejný činiteľ, politik a bankár.

Životopis

Narodil sa vo farbiarskej rodine Jána Paulinyho a jeho manželky Anny rodenej Černej ako dvanáste z 15tich detí. Jeho manželkou bola Oľga Paulinyová rodená Izákova. Študoval na gymnáziu v Kremnici a v rokoch 1896 – 1898 na Česko-slovenskej obchodnej akadémii v Prahe. Od roku 1898 bol bankový úradník v Martine, vo Zvolene. Po roku 1918 fúziou viacerých peňažných ústavov založil v Banskej Bystrici Národnú banku. V roku 1920 sa stal jej riaditeľom a v roku 1923 predsedom správnej rady. Bol zakladateľom a predsedom správnej rady účastinnej spoločnosti Stredoslovenské elektrárne a od roku 1923 predsedom Obchodnej a priemyselnej komory v Banskej Bystrici. Bol člen predsedníctva Národohospodárskej župy stredoslovenskej, organizátor sokolského hnutia, turistických podujatí, predseda Klubu československých turistov a člen čestného výboru SKI-klubu v Banskej Bystrici.

x

Viac na wikipédii.

Viliam Pauliny má na Slovensku 0 ulíc a námestí.

Existuje aj Eugen Pauliny: Eugen Pauliny, a jeho ulice, Eugen Pauliny na wikipédii. Existuje aj Imrich Pauliny: Imrich Pauliny, a jeho ulice, Imrich Pauliny na wikipédii.
Kategórie: Osobnosti SNP, Narodenia 20. decembra, Narodenia v 1877, Osobnosti zo Slovenského Pravna, Úmrtia v 1945, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo