Viliam Chmel

Viliam Chmel (* 14. október 1917 Temešvár, Rumunsko - † 30. november 1961 Bratislava) bol slovenský maliar, grafik a ilustrátor.

Životopis

Študoval na gymnáziu a obchodnej akadémii v Martine, od roku 1939 na Škole umeleckých remesiel v Bratislave, v rokoch 1940- 1941 na odd. kreslenia a maľovania Slovenskej vysokej školy technickej v Bratislave. Absolvoval študijné pobyty v rôznych krajinách Európy. Jeho výtvarné umenie objavil a podporil Jaroslav Vodrážka. Začínal prevažne umelecko-remeselníckou orientáciou, neskôr sa venoval aj voľnej kresbe a maľbe. Jeho dielo je hlavne v zbierkach Stredoslovenskej galérie v Banskej Bystrici a Slovenskej národnej galérie v Bratislave.

Súbornú výstavu Chmelovych olejomalieb, gvašov, grafík a kresieb z rokov 1939-1940 usporiadali v roku 1978 v Banskej Bystrici.

x

Viac na wikipédii, wikidata Q16519802.

Viliam Chmel má na Slovensku 1 ulíc a námestí.

Zoznam ulíc

  1. Viliama Chmela, Martin, Viliama Chmela je ulica v Martin, viac o ulici Viliama Chmela
Kategórie: .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo