Viktor Olgyai

Viktor Olgyai, zdroj wikipédia

Viktor Olgyai (pôv. Matirko; , 1. november 1870, Spišská Nová Ves – † 19. jún 1929, Salzburg) bol slovenský maliar a grafik.

Životopis Jeho otec bol Bartolomej Matirko a matka Mária rod. Kavecká. Pôvodne študoval teológiu v Košiciach a vo Viedni, od roku 1891 na výtvarnej akadémii vo Viedni. Pôsobil v Spišskej Novej Vsi, od roku 1897 striedavo v Banskej Bystrici a v Mníchove. Väčšinu jeho diela tvoria grafické listy, významný novátor grafických techník v Maďarsku. Roku 1902 spoluzakladal banskobystrický mesačník Havi szemle. Jeho diela sú v zbierkach Galérie mesta Bratislavy, v Maďarskej národnej galérii, Stredoslovenského múzea v Banskej Bystrici. Bol viackrát ocenený za kresbu, grafiku a akvarely.

Dielo , Február (olej 1894) , Zima (cyklus 10 rytín) , Vnútro lesa (pastel, nedatované) , Zasnežený smrekový les (pastel, nedatované)

Iné projekty {{projekt}}

x

Viac na wikipédii, wikidata Q1224095.

Viktor Olgyai má na Slovensku 0 ulíc a námestí.

Kategórie: Slovenskí maliari, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo