Vieroslav Matušík

Vieroslav Matušík (∗ 28. august 1927, Ostrava – † 15. január 1995, Bratislava) bol slovenský hudobný skladateľhttp://www.sme.sk/c/4004664/spevacka-melania-ollaryovaco-pesnicka-to-slager.htmlhttp://www.noveslovo.sk/c/12244/Vzacna_zivotna_partitura_, dirigenthttp://www.discogs.com/TO%C4%8CR-V-Bratislave-Love-Themes-From-Films/release/995020 a fagotista.

Zo života Narodil sa v Ostrave. Ako 6-ročný začal hrať na husliach, neskôr na gitare, saxofóne a klarinete. V roku 1945 sa uchádzal o prijatie na pražské konzervatórium. Pôvodne chcel študovať klarinet, nakoniec sa rozhodol pre fagot.

Jeho pedagógom sa stal Karel Pivoňka. V štúdiu hry na fagote pokračoval na Konzervatóriu v Bratislave, ktoré absolvoval v roku 1951. Ešte ako poslucháč pražského konzervatória sa prihlásil na konkurz do vznikajúcej Slovenskej filharmónie, kde nastúpil 1. septembra 1949, čím sa zaradil k jej zakladajúcim členom. V orchestri Slovenskej filharmónie bol 1. fagotistom http://www.fagot.sk/pages/fagotisti-v-slovenskych-orchestroch-od-ich-vzniku.php a členom umeleckej rady. V roku 1956 sa stal členom Dychového kvinteta slovenských filharmonikov spolu s flautistom Vladislavom Brunnerom, hobojistom Ing. Rudolfom Novákom, klarinetistom R. Červenkom a J. Dvořákom, ktorý hral na lesnom rohu. Súbor vyvíjal činnosť do začiatku 60. rokov.

Ocenenia , 1966 Zlatá Bratislavská lýra za pieseň Mám rozprávkový dom, interpretovanú Karlom Gottom, text napísala Eliška Jelínková http://www.noveslovo.sk/c/15548/Melodiu_si_zapamatame,_len_ak_znie_prijateLne_nasmu_sluchu Melódiu si zapamätáme, len ak znie prijateľne nášmu sluchu - rozhovor: Eliška Jelínková http://dnes.atlas.sk/kultura/hudba/258814/vysli-najvacsie-hity-bratislavskej-lyry

x

Viac na wikipédii, wikidata Q12778499.

Vieroslav Matušík má na Slovensku 0 ulíc a námestí.

Kategórie: Slovenskí hudobní skladatelia, Narodenia v 1979, Osobnosti z Bratislavy, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo