Viera Husáková

Viera Husáková, pôvodne Millerová, rodená Čáslavská (∗ 14. jún 1923, Bratislava – † 20. október 1977, Bratislava) bola slovenská publicistka a prekladateľka. Druhá manželka Gustáva Husáka, ktorá tragicky zahynula pri havárii vrtuľníka.

Rodina , otec Karol Čáslavský , matka Mária Čáslavská , 1. manžel Vladimír Miller , dcéra Alexandra , syn Vladimír , 2. manžel Gustáv Husák

Životopis V roku 1942 - 1948 študovala na Právnickej fakulte v Bratislave, 1942 - 1943 tajomníčka Min. hospodárstva v Bratislave. V roku 1944 úradníčka Informačného oddelenia SNR v Banskej Bystrici, účastníčka SNP, pracovníčka Slobodného slovenského vysielača v Banskej Bystrici, príslušníčka 1. čs. partizánskej brigády M. R. Štefánika. Prekladateľka (najmä románov) z francúzštiny, a nemčiny, redaktorka. Autorka televíznych hier. Nositeľka viacerých vyznamenaní.

Od roku 1948 pracovala ako redaktorka denníku Pravda. Potom, čo jej prvý manžel upadol v 50. rokoch 20. storočia do nemilosti komunistického režimu, odišla na menej politicky exponované miesto v redakcii časopisu Slovenka. Napriek všetkým príkoriam zostávala veriacou komunistkou. Na začiatku šesťdesiatych rokov získala miesto v časopise Kultúrny život, kde sa stretla s Husákom.ŠTROUGAL, Lubomír. Paměti a úvahy. Praha: Nakladatelství Epocha; Pražská vydavatelská společnost, 2009. 226 s. Kvôli Husákovi sa neskôr rozviedla a s Husákom sa zosobášila v roku 1973. Aj po svadbe však žila v Bratislave a do Prahy cestovala len na oficiálne akcie alebo na víkendy.

x

Viac na wikipédii, wikidata Q11895897.

Viera Husáková má na Slovensku 0 ulíc a námestí.

Kategórie: Osobnosti SNP, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo