Viera Husáková

Viera Husáková, pôvodne Millerová, rodená Čáslavská (∗ 14. jún 1923, Bratislava – † 20. október 1977, Bratislava) bola slovenská publicistka a prekladateľka.

Rodina , otec Karol Čáslavský , matka Mária Čáslavská , 1. manžel Vladimír Miller , dcéra Alexandra , syn Vladimír , 2. manžel Gustáv Husák

Životopis V roku 1942-1948 študovala na Právnickej fakulte v Bratislave, 1942-1943 tajomníčka Min. hospodárstva v Bratislave. V roku 1944 úradníčka Informačného oddelenia SNR v Banskej Bystrici, účastníčka SNP, pracovníčka Slobodného slovenského vysielača v Banskej Bystrici, príslušníčka 1. čs. partizánskej brigády M. R. Štefánika. Prekladateľka (najmä románov) z francúzštiny, a nemčiny, redaktorka. Autorka televíznych hier. Nositeľka viacerých vyznamenaní.

Zomrela 20. októbra 1977 po havárii vrtuľníka na Bratislavskom letisku. Prezidentova manželka Viera Husáková si v Bardejovských kúpeľoch 20.10.1977 zlomila ruku. Požiadala bardejovských kúpeľných lekárov, aby informovali profesora MUDr. Pavla Nováka, lekára SANOPS Bratislava ( Štátne sanatórium pre komunistické nomenklatúrne kádre a ich rodinných príslušníkov), ktorý jej už podobné zranenie liečil. Ten sa rozhodol, že priletí do Bardejova prezidentovu manželku ošetriť. Krátko pred pol štvrtou popoludní odštartoval z bratislavského letiska vrtuľník Mi-8 s jednou z najlepších posádok. Vo vrtuľníku bol aj profesor Novák. Okolo piatej pristal vrtuľník v Bardejove.

x

Viac na wikipédii.

Viera Husáková má na Slovensku 0 ulíc a námestí.

Kategórie: Osobnosti SNP, Narodenia 14. júna, Narodenia v 1923, Osobnosti z Bratislavy, Úmrtia 20. októbra, Úmrtia v 1977, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo