Vendelín Bohboj Kutlík

Vendelín Bohboj Kutlík, zdroj wikipédia

Vendelín Bohboj Kutlík (∗ 5. apríl 1834, Stará Pazova - † 4. jún 1904, Bratislava maďarsko-slovenského evanjelického cirkevného zboru v Bratislave) bol slovenský advokát, básnik, publicista, národný buditeľ a organizátor kultúrneho života.

Životopis Narodil sa v Starej Pazove v dnešnej autonómnej oblasti Vojvodina na severe Srbska ako tretie dieťa (celkom mal sedem súrodencov) v evanjelickej, národne uvedomelej rodine. Vendelínovi rodičia - Ján a Jozefína Jaroslava, rod. Potocká - pochádzali z Oravy, resp. z Liptova. Medzi krajanov vo Vojvodine sa presťahovali potom, ako tu Vendelínov otec po skončení štúdií dostal miesto učiteľa. Tu malý Vendelín prežil prvých desať rokov života. V roku 1844 sa rodina presťahovala do juhomaďarského Pitvaroša. Tu sa spriatelil s Michalom Mudroňom a priateľstvo s neskorším známym advokátom vydržalo až do smrti.

Na mladého Vendelína malo nepochybne vplyv priateľstvo jeho otca s Ľudovítom Štúrom ako aj otcova osvietenecká činnosť.

Po skončení ľudovej školy študoval na gymnáziách v Sarvaši a v Banskej Štiavnici. Spolu s Michalom Mudroňom a Michalovým bratom Pavlom sa po maturite zapísal na štúdium práva v Prešporku. Právnickú akadémiu dokončil, s osemročným prerušením stráveným vo vojenskej službe, v roku 1862. Hneď nato nastúpil praxovať do advokátskej kancelárie svojho priateľa Michala Mudroňa a po zložení advokátskej skúšky v roku 1866 v Budapešti sa stal tajomníkom novovymenovaného liptovského župana Jána Francisciho.

x

Viac na wikipédii, wikidata Q12778333.

Vendelín Bohboj Kutlík má na Slovensku 1 ulíc a námestí.

Zoznam ulíc

 1. Kutlíkova, Bratislava, Kutlíkova je ulica v Bratislava, viac o ulici Kutlíkova

Zoznam bodov

 1. Kutlíkova, DPB, autobusová zastávka, spravuje DPB,
  Romanova 37, 851 02 Bratislava, Petržalka
  názvy: Technopol
 2. Kutlíkova, DPB, autobusová zastávka, bezbarierový prístup, spravuje DPB,
  Starhradská 1, 851 05 Bratislava, Petržalka
  názvy: Technopol
 3. Kutlíkova, autobusová zastávka, bezbarierový prístup,
  Starhradská 2, 851 05 Bratislava, Petržalka
  názvy: Technopol
 4. Kutlík, vrch,
  067 66 Ruský Potok
Kategórie: .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo