Vendelín Bohboj Kutlík

Vendelín Bohboj Kutlík (∗ 5. apríl 1834, Stará Pazova - † 4. jún 1904, Bratislava maďarsko-slovenského evanjelického cirkevného zboru v Bratislave) bol slovenský advokát, básnik, publicista, národný buditeľ a organizátor kultúrneho života.

Životopis Narodil sa v Starej Pazove v dnešnej autonómnej oblasti Vojvodina na severe Srbska ako tretie dieťa (celkom mal sedem súrodencov) v evanjelickej, národne uvedomelej rodine. Vendelínovi rodičia - Ján a Jozefína Jaroslava, rod. Potocká - pochádzali z Oravy, resp. z Liptova. Medzi krajanov vo Vojvodine sa presťahovali potom, ako tu Vendelínov otec po skončení štúdií dostal miesto učiteľa. Tu malý Vendelín prežil prvých desať rokov života. V roku 1844 sa rodina presťahovala do juhomaďarského Pitvaroša. Tu sa spriatelil s Michalom Mudroňom a priateľstvo s neskorším známym advokátom vydržalo až do smrti.

Na mladého Vendelína malo nepochybne vplyv priateľstvo jeho otca s Ľudovítom Štúrom ako aj otcova osvietenecká činnosť.

Po skončení ľudovej školy študoval na gymnáziách v Sarvaši a v Banskej Štiavnici. Spolu s Michalom Mudroňom a Michalovým bratom Pavlom sa po maturite zapísal na štúdium práva v Prešporku. Právnickú akadémiu dokončil, s osemročným prerušením stráveným vo vojenskej službe, v roku 1862. Hneď nato nastúpil praxovať do advokátskej kancelárie svojho priateľa Michala Mudroňa a po zložení advokátskej skúšky v roku 1866 v Budapešti sa stal tajomníkom novovymenovaného liptovského župana Jána Francisciho.

x

Viac na wikipédii, wikidata Q12778333.

Vendelín Bohboj Kutlík má na Slovensku 1 ulíc a námestí.

Zoznam ulíc

 1. Kutlíkova, Bratislava

Zoznam bodov

 1. Kutlík, vrch,
  067 66 Ruský Potok
 2. Kutlíkova, DPB, autobusová zastávka, spravuje DPB,
  Romanova 37, 851 02 Bratislava, Petržalka
 3. Kutlíkova, DPB, autobusová zastávka, bezbarierový prístup, spravuje DPB,
  Starhradská 1, 851 05 Bratislava, Petržalka
 4. Kutlíkova, autobusová zastávka, bezbarierový prístup,
  Starhradská 4, 851 05 Bratislava, Petržalka
Kategórie: Slovenskí národní buditelia, Narodenia 5. apríla, Narodenia v 1834, Úmrtia 4. júna, Úmrtia v 1904, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo