Vavrinec Dunajský

Vavrinec Dunajský (Dunaiszky) (∗ 15. júl 1784, Ľubietová – † 15. február 1833, Budapešť) bol sochár.

Rodina , otec Vavrinec Dunajský , matka Mária rod. Institorisová , syn Henrich Augustín Dunajský , Ladislav Július Dunajský

Životopis Zakladateľ známej sochárskej rodiny. Prvé vedomosti získal u otca, od 1800 v rezbárskej dielni → M. Bargera v Banskej Bystrici. Roku 1804 študoval na výtvarnej akadémii vo Viedni, súčasne navštevoval súkromnú Exnerovu kresliarsku školu. Od roku 1809 žil v Pešti, kde mal väčšiu dielňu, v ktorej vytvoril sochárske kompozície, najmä sakrálne, dekoratívne a náhrobníkové práce, kríže, kazateľnice, oltáre a i., umiestnené hlavne v Pešti, ale aj v slovenských mestách (Banská Bystrica, Nitra, Bratislava a i.). Vyšiel z domácej rezbárskej tradície a po štúdiách akceptoval klasicistické princípy tvorby oživené neskorobarokovými reminiscenciami.

Ocenenie , Roku 1807 získal Gundelovu cenu akadémie za sochu Gréckeho génia

x

Viac na wikipédii, wikidata Q736558.

Vavrinec Dunajský má na Slovensku 1 ulíc a námestí.

Zoznam ulíc

  1. Námestie V. Dunajského, Ľubietová, Námestie V. Dunajského je ulica v Ľubietová, viac o ulici Námestie V. Dunajského
Kategórie: Slovenskí maliari, Narodenia v 1979, Osobnosti z Bratislavy, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo