Vasilij Pavlovič Aksionov

Vasilij Pavlovič Aksionov, zdroj wikipédia

Vasilij Pavlovič Aksionov (rus. Василий Павлович Аксёнов; * 20. august 1932, Kazaň, Rusko - † 6. júl 2009, Moskva) bol ruský spisovateľ a disident v období vlády komunizmu v ZSSR. Aksionov používal aj pseudonym „Grivadij Gorpožaks“ spoločne so spisovateľmi O. Gorčakovom a G. Poženianom. Je držiteľom vyznamenaní francúzskeho ministerstva kultúry „Ordre des Arts et des Lettres“ a „Russkij buker“ (Ruská Bookerova cena).

Mladosť

Vasilij Aksionov sa narodil v rodine Jevgenije Solomonovny Ginzburgovej a Pavla Vasilieviča Aksionova ako tretie dieťa a zároveň jediný spoločný potomok rodičov. Jeho matka Jevgenija Solomonovna bola novinárkou, kandidátkou historických vied a napísala biografický román o sovietskych gulagoch „Krutoj maršrut“ (Krutý pochod ). V roku 1937 ju aj manžela - inak funkcionára komunistickej strany - poslali do gulagu v Magadane na desať rokov. V románe opisuje opätovné stretnutie so synom Vasilijom, ktorého od veku piatich rokov držali v štátnom sirotinci. V roku 1938 ho tam našiel jeho strýko a do roku 1948 ho vychovávala príbuzná.

x

Viac na wikipédii, wikidata Q315185.

Vasilij Pavlovič Aksionov má na Slovensku 0 ulíc a námestí.

Kategórie: Ruskí spisovatelia, Narodenia 20. augusta, Narodenia v 1932, Osobnosti z Kazane, Úmrtia 6. júla, Úmrtia v 2009, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo