Vasiľ Dacej

Vasiľ Dacej, ukr. Василь Дацей (* 14. január 1936, Výrava) je slovenský spisovateľ ukrajinskej národnosti.

Pôsobenie

Základnú školu navštevoval v rodnej obci, potom študoval na gymnáziu v Medzilaborciach. Následne pokračoval na Filozofickej fakulte Vysokej školy pedagogickej v Prešove. Člen Spolku ukrajinských spisovateľov na Slovensku a Zväzu spisovateľov Ukrajiny. V rokoch 1990 – 2003 bol predsedom Spolku ukrajinských spisovateľov na Slovensku.

Tvorba

Po ukončení štúdia v roku 1958 a krátkom pôsobení v školstve sa stal redaktorom odboru ukrajinskej literatúry Slovenského pedagogického nakladateľstva v Prešove. Pre postoje k udalostiam v roku 1968 nemohol publikovať a musel opustiť miesto redaktora vo vydavateľstve. V rokoch 1980 – 81 pracoval ako dramaturg Ukrajinského národného divadla v Prešove.

x

Viac na wikipédii, wikidata Q4155364.

Vasiľ Dacej má na Slovensku 0 ulíc a námestí.

Kategórie: Slovenskí spisovatelia, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo