Valentin Grigorievič Rasputin

Valentin Grigorievič Rasputin, zdroj wikipédia

Valentin Grigorievič Rasputin (rus. Валентин Григорьевич Распутин; * 15. marec 1937, Usť-Uda, Rusko - 14. marec 2015, Moskva, Rusko) bol ruský prozaik a publicista, predstaviteľ dedinskej prózy.

Životopis

Narodil sa v meste Usť-Uda, detstvo prežil v obci Atalanka. Po skončení strednej školy v Usť-Ude študoval dejiny a filozofiu na univerzite v Irkutsku, štúdium úspešne ukončil v roku 1959. Už počas štúdia a aj po ňom pracoval ako novinár, venoval sa tematike mladých ľudí, ktorí prichádzali na Sibír. V roku 1977 a 1987 získal Štátnu cenu ZSSR za literatúru. V roku 1980 sa nechal pokrstiť a angažoval sa za pravoslávie. V roku 1990 ho Gorbačov vymenoval za člena prezidentskej rady (Президентский совет СССР - Prezidentskij sovet ZSSR). Po potlačení puča v auguste 1991 mu vyčítali, že podpísal vyhlásenie pučistov, ktoré vyšlo v jednom z časopisov.

Žil v Irkutsku.

x

Viac na wikipédii, wikidata Q529309.

Valentin Grigorievič Rasputin má na Slovensku 0 ulíc a námestí.

Kategórie: Ruskí spisovatelia, Narodenia 15. marca, Narodenia v 1937, Úmrtia 14. marca, Úmrtia v 2015, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo