Václav Neumann

Václav Neumann, zdroj wikipédia

Václav Neumann (∗ 29. september 1920, Praha, Česko – † 2. september 1995, Viedeň, Rakúsko) bol významný český dirigent, dlhodobý šéfdirigent Českej filharmónie. Jeho doménou bola hudba 20. storočia. Známym sa stal najmä svojou interpretáciou symfonického diela Bohuslava Martinů a snahou presadiť aj počas totalitného režimu uvádzanie diel Miloslava Kabeláča.

Neumann nahral kompletné symfonické dielo Gustava Mahlera. Na zahraničné vystúpenia ho pozývali predovšetkým ako experta na českú hudbu (viedenské naštudovanie Rusalky, početné inscenácie Predanej nevesty a ďalších diel). Životopis Po maturite na gymnáziu študoval Neumann súkromne aj na konzervatóriu (absolvoval 1944) husľovú hru a dirigovanie. Od roku 1945 bol členom Českej filharmónie ako violista a s rovnakým nástrojom patril krátky čas k zakladajúcim členom Smetanovho kvarteta.

7. marca 1948 zastupoval dirigenta Rafaela Kubelíka v Českej filharmónii a na základe tohto jediného dirigentského vystúpenia bol po Kubelíkovej emigrácii vymenovaný za jej šéfa, veľmi skoro však na funkciu rezignoval.

V rokoch 1951-54 pôsobil ako umelecký riaditeľ Karlovarského symfonického orchestra, potom brnianskeho a v rokoch 1956-63 pražského symfonického orchestra FOK. Súčasne od roku 1955 hosťoval v berlínskej Komickej opere, kde získal ako spolupracovník renomovaného nemeckého operného režiséra Waltera Felsensteina medzinárodné ocenenie.

x

Viac na wikipédii, wikidata Q450793.

Václav Neumann má na Slovensku 0 ulíc a námestí.

Kategórie: Česko-slovenskí národní umelci, Narodenia 19. apríla, Narodenia v 1958, Osobnosti z Turzovky, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo