Václav Havel

Václav Havel, zdroj wikipédia

Václav Havel (* 5. október 1936, Praha, ČSR – † 18. december 2011, Hrádeček) bol český spisovateľ a dramatik, jeden z prvých hovorcov Charty 77, vedúca osobnosť politických zmien v novembri 1989, bývalý prezident Československej socialistickej republiky a Českej a Slovenskej Federatívnej Republiky, posledný prezident Česko-Slovenska a prvý prezident Česka.

Životopis

Václav Havel sa narodil v Prahe v známej pražskej podnikateľsko-intelektuálskej rodine spätej s českým kultúrnym a politickým dianím 20. až 40. rokov. Jeho otec Václav M. Havel bol architekt, staviteľ a Rotarián. Jeho starý otec postavil pražský Palác Lucerna, jeho strýko založil Filmové štúdio Barrandov. Do svojich desiatich rokov žil čiastočne v dome, ktorý postavil jeho starý otec u Tišnova na Morave.

Po nástupe komunistov k moci v roku 1948 sa prvorepublikové aktivity rodičov stali dôvodom, prečo Havlovi nedovolili po skončení základnej školy ďalej riadne študovať.

x

Viac na wikipédii, wikidata Q36233.

Václav Havel má na Slovensku 4 ulíc a námestí.

Zoznam ulíc

  1. Aloise Havla, Brno
  2. Ulička Václava Havla, Brno
  3. Aleše Havla, Brno
  4. náměstí Václava Havla, Litomyšl

Zoznam bodov

  1. Havel, hotel,
    Staré náměstí 61, 516 01 Rychnov nad Kněžnou
  2. Havlová, orientačný bod, KST, spravuje KST,
    907 01 Polianka
Kategórie: Osobnosti na česko-slovenských poštových známkach, Prezidenti Česko-Slovenska, Narodenia 5. októbra, Narodenia v 1936, Osobnosti z Prahy, Úmrtia 18. decembra, Úmrtia v 2011, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo