Václav Havel

Václav Havel, zdroj wikipédia

Václav Havel (* 5. október 1936, Praha, ČSR – † 18. december 2011, Hrádeček) bol český spisovateľ a dramatik, jeden z prvých hovorcov Charty 77, vedúca osobnosť politických zmien v novembri 1989, bývalý prezident Československej socialistickej republiky a Českej a Slovenskej Federatívnej Republiky, posledný prezident Česko-Slovenska a prvý prezident Česka.

Životopis

Václav Havel sa narodil v Prahe v známej pražskej podnikateľsko-intelektuálskej rodine spätej s českým kultúrnym a politickým dianím 20. až 40. rokov. Jeho otec Václav M. Havel bol architekt, staviteľ a Rotarián. Jeho starý otec postavil pražský Palác Lucerna, jeho strýko založil Filmové štúdio Barrandov. Do svojich desiatich rokov žil čiastočne v dome, ktorý postavil jeho starý otec u Tišnova na Morave.

Po nástupe komunistov k moci v roku 1948 sa prvorepublikové aktivity rodičov stali dôvodom, prečo Havlovi nedovolili po skončení základnej školy ďalej riadne študovať.

x

Viac na wikipédii.

Václav Havel má na Slovensku 0 ulíc a námestí.

Zoznam bodov

  1. Havel, hotel,
    č.d.61, 516 01 Rychnov nad Kněžnou
    Súradnice: 50°9'47"N, 16°16'25"E
  2. Havlová, orientačný bod, KST, spravuje KST,
    907 01 Polianka
    Súradnice: 48°43'1"N, 17°35'2"E
Kategórie: Osobnosti na česko-slovenských poštových známkach, Prezidenti Česko-Slovenska, Narodenia 5. októbra, Narodenia v 1936, Osobnosti z Prahy, Úmrtia 18. decembra, Úmrtia v 2011, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo