Toyen

Toyen, zdroj wikipédia

Toyen, vlastným menom Marie Čermínová (∗ 21. september 1902, Praha – † 9. november 1980, Paríž), bola česká maliarka, predstaviteľka európskeho surrealizmu.

Život Vyštudovala Umelecko-priemyselnú školu v Prahe v období 1919 - 1922. Okrem umeleckých aktivít bola členkou skupiny mladých, ľavicovo orientovaných českých umelcov Devětsil a Spolku výtvarných umelcov Mánes. Bola tiež spoluzakladateľkou Skupiny surrealistov v ČSR (1934). Počas pobytu v Paríži sa stala členkou okruhu okolo André Bretona a Paula Éluarda spolu s Jindřichom Štyrským.

Zo začiatku tvorby bola ovplyvnená kubizmom, purizmom a eroticizmom, sú viditeľné znaky štylizovaného naivizmu. V rokoch 1925 - 1928 žila spolu s Jindřichom Štyrským v Paríži, kde nazvali svoju v podstate minimalistickú tvorbu artificializmom. Zoznámili sa v roku 1922 a úzko spolupracovali vo výtvarníctve.

Toyen začala tvoriť prvé surrealistické obrazy koncom 20-tych rokov 20. storočia. Prvú výstavu mala v Paríži roku 1926 v Galerie Vavin. Prvú výstavu v Čechách mala v roku 1935 v Prahe. S výnimkou vojnových rokov vystavovala na všetkých medzinárodných surrealistických výstavách.

x

Viac na wikipédii, wikidata Q271743.

Toyen má na Slovensku 0 ulíc a námestí.

Kategórie: Svaz moderní kultury Devětsil, Narodenia 18. decembra, Narodenia v 1787, Úmrtia 28. júla, Úmrtia v 1869, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo