Tomáš Tvarožek

Tomáš Tvarožek (∗ 21. december 1892, Brezová pod Bradlom – † 20. júl 1945, Bratislava) bol slovenský finančník, verejný činiteľ, národný pracovník. Známy pod pseudonymami: Jano Lipnický, T. Ovčiarov, T. Slabý

Rodina , otec Juraj Tvarožek , matka Anna rod. Poláčková (1864 - 1953)

Životopis Študoval na Obchodnej škole v Uherskom Hradišti, absolvoval študijný pobyt v USA. Ako bankový úradník pôsobil na viacerých miestach, od 1918 - 1923 riaditeľ Hospodárskej, resp. Slov. Banky v Trnave a v Bratislave, 1945 povereník SNR pre financie v Bratislave.

Po vzniku ČSR sa zúčastnil na reorganizácii sloveského peňažníctva, zaslúžil sa o vybudovanie siete sporiteľní na Slovensku. Ako finančný odborník pôsobil aj iných oblastiach. napr. ekonomike kultúry. Účastník protifašistického odboja a SNP v Brezovej pod Bradlom, kd epomáhal pri nelegálnych prechodoch cez hranice. Od začiatku septembra pôsobil v Banskej Bystrici ako člen povstaleckej SNR za Demokratický blok. Bol vedúcim povereníctva pre financie. Spoluzakladateľ, člen predsedníctva a hospodár Demokratickej strany. Člen a funkcionár profesijných a záujmových spolkov, predseda gen. hosp. výboru evanjelický cirkvi. Autor ekonomickej príručky, článkov v slov. novinách, odborných časopisoch a krajanskej tlači v USA. Od apríla 1945 podpredseda SNR.

x

Viac na wikipédii.

Tomáš Tvarožek má na Slovensku 1 ulíc a námestí.

Zoznam ulíc

  1. Tvarožkova, Bratislava

Zoznam bodov

  1. Tvarožek, miesto,
    044 42 Košické Oľšany
    Súradnice: 48°43'31"N, 21°21'18"E
Kategórie: Osobnosti SNP, Narodenia 21. decembra, Narodenia v 1892, Osobnosti z Brezovej pod Bradlom, Úmrtia 20. júla, Úmrtia v 1945, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo