Tomáš Janovic

Tomáš Janovic (∗ 22. máj 1937, Bratislava) je slovenský spisovateľ, novinár, textár, básnik, autor rozhlasových, televíznych, divadelných hier a autor literatúry pre deti a mládež.

Životopis Narodil sa v rodine úradníka a vzdelanie získaval v Bratislave a Košiciach, napokon však znovu v Bratislave, kde vyštudoval filozofickú fakultu Univerzity Komenského, odbor slovenčina a dejepis. Po ukončení štúdia nastúpil do redakcie satirického časopisu Roháč, kde pracoval v rokoch 1960 – 1991. Od roku 1991 sa venuje profesionálne literatúre...

Tvorba Svoje diela začal publikovať v časopise Roháč už v roku 1954; knižný debut mu vyšiel v roku 1959. Venuje sa témam ako generačné problémy, obdobie vojny, rasové prenasledovanie a ďalšie. Taktiež však tematicky vychádza zo spomienok na vlastné detstvo a mladosť, ktoré sa snaží zachytiť. Používa veľmi jednoduchý jazyk, voľný verš a najmä výborný rozprávačský talent a satirické myslenie.

Ocenenia (časť) , 1973 – Strieborná Bratislavská lýra za pieseň Chvála humoru, ktorú interpretovali Karol Duchoň a Eva Kostolányiová, hudbu k piesni zložil – Igor Bázlik *1979 – Cena vydavateľstva Mladé letá za knižku Drevený tato *1980 – Cena vydavateľstva Mladé letá *1982 – Cena Zväzu slovenských spisovateľov za knihu Jeleňvízor *1983 – Cena Zväzu slovenských spisovateľov *1984 – Zápis na Čestnú listinu IBBY s knihou Drevený tato a jeho rozprávkové varechy *1985 – Zápis na Čestnú listinu H. Ch. Andersena *1985 – Cena Haškovej Lipnice *1987 – Cena trojruža *2006 – Cena Dominika Tatarku za rok 2005 za knihu Maj ma rád

x

Viac na wikipédii, wikidata Q12059224.

Tomáš Janovic má na Slovensku 0 ulíc a námestí.

Kategórie: Slovenskí spisovatelia, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo