Tichomír Milkin

Tichomír Milkin, vlastným menom Ján Donoval (∗ 14. august 1864, Donovaly-Mistríky – † 4. november 1920, Smolinské), bol rímskokatolícky kňaz, básnik, literárny kritik, prekladateľ. Pseudonym: Katolícky kňaz, Mentor, Tichomír, Tichomír Milkin

Rodina , otec Ján Donoval , matka Antónia, rod. Mistríková

Životopis Základnú školu navštevoval v Banskej Bystrici, v rokoch 1876 – 1880 študoval na gymnáziu v Banskej Bystrici. Potom v Ostrihome maturoval a absolvoval katolícku teológiu, roku 1888 vysvätený za kňaza http://www.slovakradio.sk/inetportal/2007/index.php?lang=1&stationID=2&page=showNews&id=53572. Pôsobil ako rímskokatolícky kňaz na viacerých miestach Slovenska. Predchodca slovenskej moderny. Autor subjektívnej lyriky, vlasteneckej i náboženskej poézie. Tvorbu uverejňoval v Katolíckych novinách a v almanachu Tovaryšstvo. Podstatná časť jeho lyriky ostala nepublikovaná, výber z nej vyšiel až v roku 1985 pod názvom Sny a nádeje. Spolupracoval na Jednotnom katolíckom spevníku. Preložil Homérovu Iliadu a Bibliu (Nový zákon), ktorú dokončil 1906. Kritik a teoretik slovenského realizmu; kritické state uverejňoval v Katolíckych novinách, ale najmä v Literárnych listoch. Súčasťou jeho estetických názorov bola požiadavka vysokej jazykovej kultúry a čistoty. Jeho najznámejšou piesňou je pieseň Bože, čos’ ráčil, ktorá sa nachádza v Jednotnom katolíckom spevníku pod číslom 524.

Dielo , Básnické listy http://zlatyfond.sme.sk/dielo/665/Milkin_Basnicke-listy/bibliografia , Sny a nádeje, Tatran 1985 http://opac.zvykni.sk/ke/zaznam.php?vydanie=18016

x

Viac na wikipédii, wikidata Q12777541.

Tichomír Milkin má na Slovensku 2 ulíc a námestí.

Zoznam ulíc

  1. T. Milkina, Prievidza
  2. Tich. Milkina, Trnava
Kategórie: Narodenia 14. augusta, Narodenia v 1864, Osobnosti z Donovál, Úmrtia 4. novembra, Úmrtia v 1920, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo