Tibor Frešo

Tibor Frešo (∗ 20. november 1918, Spišský Štiavnik – † 7. júl 1987, Piešťany) bol slovenský hudobný skladateľ a dirigent.

V rokoch 1934 - 1940 vyštudoval Hudobnú a dramatickú akadémiu v Bratislave. Jeho pedagógmi boli Alexander Moyzes – kompozícia, Jozef Vincourek – dirigovanie a Anna Kafendová – klavír. Už v posledných rokoch štúdií pôsobil ako hudobný redaktor, klavirista a hudobný režisér bratislavského Rádiojournalu. V nasledujúcich rokoch po skončení bratislavskej akadémie odišiel študovať do Ríma na Regia academia di Santa Cecilia. Po návrate z Talianska pôsobil ako dirigent v Slovenskom národnom divadle. Bolo to v rokoch v rokoch 1942 - 1949. Potom sa stal umeleckým šéfom opery v Košiciach, kde bol až do roku 1952. Po návrate do Bratislavy, počas rokov 1952 - 1953 bol šéfdirigentom orchestra Slovenskej filharmónie. Od roku 1953 znova pôsobil v Slovenskom národnom divadle, najprv ako dirigent, neskôr šéfdirigent a nakoniec ako umelecký šéf opery SND.

8. januára 2009 mu prezident Slovenskej republiky Ivan Gašparovič udelil štátne vyznamenanie Pribinov kríž II. triedy in memoriam za mimoriadne zásluhy o kultúrny rozvoj Slovenskej republiky v oblasti hudobného a hudobno-dramatického umenia.

Napísal operu Martin a slnko. Postavy: zakliata snehová princezná, nebojácny Martin, Milica.

x

Viac na wikipédii, wikidata Q2074667.

Tibor Frešo má na Slovensku 0 ulíc a námestí.

Kategórie: Česko-slovenskí národní umelci, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo