Theodore Roosevelt

Theodore Roosevelt, zdroj wikipédia

Theodore Roosevelt, Jr. (∗ 27. október 1858 - † 6. január 1919) bol 26. prezident Spojených štátov. Preslávil sa svojou energickou povahou. Do úradu vstúpil vo svojich 42 rokoch potom, čo bol zavraždený prezident William McKinley. Navštívil i Slovensko, konkrétne Oponice v r. 1910.

20.storočie Začiatkom 20. storočia väčšina veľkých miest a vyše polovice štátov zaviedli vo verejnoprávnych inštitúciách osemhodinový pracovný deň. Rovnako dôležité boli kompenzačné zákony, ktoré ukladali zamestnávateľom zákonnú zodpovednosť za zranenia, ktoré zamestnanci utrpeli v pracovnom procese. Nové zákony o príjme sa zavedením daní z dedičstva, z príjmov a majetku alebo zo ziskov obchodných spoločností usilovali presunúť finančné bremeno vlády na tých, čo mali najväčšie predpoklady, aby ho uniesli.

Mnohým politikom - najmä prezidentovi Theodorovi Rooseveltovi a vodcom progresivistov v Kongrese, ako bol wisconsinský senátor Robert LaFolette - bolo jasné, že väčšinu problémov, ktoré znepokojujú reformátorov, možno riešiť iba na federálnej úrovni. Theodore Roosevelt, ktorý sa vášnivo zaujímal o reformu a bol rozhodnutý ponúknuť ľudu tzv. poctivý obchod, presadzoval sprísnenú kontrolu vlády pri uplatňovaní protitrustových zákonov. Neskôr rozšírenie vládneho dohľadu na železnice urýchlilo schválenie dôležitých regulačných zákonov. Jeden z návrhov urobil z uverejnených sadzieb zákonný štandard a oprávňoval aj dopravcov na zľavy prepravného od železníc.

Rooseveltova výnimočná osobnosť a jeho boj proti trustom si získali srdcia prostých ľudí a jeho progresívne opatrenia schvaľovali členovia rozličných strán. Aj rastúca prosperita Spojených štátov prispievala k spokojnosti ľudí s vládnucou stranou. Rooseveltovo víťazstvo vo voľbách roku 1904 bolo isté.

x

Viac na wikipédii.

Theodore Roosevelt má na Slovensku 2 ulíc a námestí.

Zoznam ulíc

 1. Rooseveltova, Košice
 2. Rooseveltova, Olomouc

Zoznam bodov

 1. Rooseveltova, autobusová zastávka,
  Rooseveltova 7, 779 00 Olomouc, Olomouc-město
  Súradnice: 49°35'8"N, 17°15'18"E
 2. Rooseveltova, autobusová zastávka,
  Rooseveltova 11, 779 00 Olomouc
  Súradnice: 49°35'6"N, 17°15'21"E
Kategórie: Nositelia Nobelovej ceny za mier, Narodenia 27. októbra, Narodenia v 1858, Osobnosti z New Yorku, Úmrtia 6. januára, Úmrtia v 1919, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo