Teodor Šebo-Martinský

Teodor Šebo-Martinský (∗ 23. október 1911, Martin - † 5. august 1980, Bratislava) bol hudobný skladateľ. Pseudonym: T.Š Martinský

Rodina , otec Augustín Šebo , matka Ružena rod. Patkóczyová

Životopis Ľudovú školu navštevoval v Banskej Bystrici a v Lovči, študoval na gymnáziu v Banskej Bystrici (1922-1924), na reálnom gymnáziu v Leviciach (1925-1930). Kompozíciu študoval na pražskej nem. hudobnej akadémii u F. Finkeho (1930-1931), na Hudobnej a dramatickej akadémii v Bratislave u A. Moyzesa a E. Suchoňa (1932-1936). Jeden z prvých skladateľov a textárov slov. tanečnej piesne, zakladateľ muzikálovej tvorby na Slovensku. Autor estrádnej a scénickej hudby. Mnohé skladby vyšli na gramofónových platniach. Publikoval v odborných časopisoch. Výtvarne nadaný (pôv. chcel študovať maliarstvo), jeho výtvarné práce (akvarely, oleje) sú v súkromných zbierkach. Nositeľ viacerých ocenení.

Pamiatky , filmový medailón k nedožitým 70. nar. (Čs. televízia, Bratislava, 1981)

x

Viac na wikipédii, wikidata Q12777375.

Teodor Šebo-Martinský má na Slovensku 0 ulíc a námestí.

Kategórie: Slovenskí hudobní skladatelia, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo