Teodor Csontváry-Kostka

Teodor Csontváry-Kostka, zdroj wikipédia

Teodor Csontváry-Kostka alebo Michal Teodor Csontváry-Kostka, vlastným menom Michal Teodor Kostka (maď. Csontváry Kosztka Tivadar; * 5. júl 1853, Sabinov – † 20. jún 1919, Budapešť) bol „slovenský maliar symbolizmu a naivizujúceho magického realizmu“.

Pôvodne pracoval ako lekárnik až neskôr sa z neho stal maliar. Za vrchol jeho umeleckej kariéry sa považuje rozmedzie rokov 1903 – 1910. Niekedy sa označuje za priekopníka expresionizmu, postexpresionizmu, symbolizmu či naivizujúceho magického realizmu. Niekedy sa jeho osobitý štýl nazýva aj mystickým realizmom. Prevažnú časť života strávil v Rakúsko-Uhorsku, v rámci ktorého podstatnú časť života strávil na Slovensku, a na študijných cestách po Európe a Blízkom východe.

Životopis

Teodor Csontváry-Kostka sa narodil 5. júla 1853 v Sabinove v rodine poľského pôvodu z otcovej strany a slovenského pôvodu z matkinej strany, ktorá pochádzala zo Šarišských Draviec.

x

Viac na wikipédii, wikidata Q613125.

Teodor Csontváry-Kostka má na Slovensku 4 ulíc a námestí.

Zoznam ulíc

 1. F. Kostku, Bratislava
 2. Kôstková, Bratislava
 3. Ferdiša Kostku, Malacky
 4. Ferdiša Kostku, Stupava

Zoznam bodov

 1. Teodor Csontváry-Kostka, pamätník,
  Mieru 68/66, 985 11 Halič, Halič
 2. Kostka, pohostinstvo, barierový prístup,
  č.d.208, 674 01 Třebíč
 3. Kostky, miesto,
  Jámy, Brno
Kategórie: Slovenskí maliari, Narodenia 5. júla, Narodenia v 1853, Osobnosti zo Sabinova, Úmrtia 20. júna, Úmrtia v 1919, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo