Teodor Csontváry-Kostka

Teodor Csontváry-Kostka, zdroj wikipédia

Teodor Csontváry-Kostka alebo Michal Teodor Csontváry-Kostka, vlastným menom Michal Teodor Kostka (maď. Csontváry Kosztka Tivadar; * 5. júl 1853, Sabinov – † 20. jún 1919, Budapešť) bol „slovenský maliar symbolizmu a naivizujúceho magického realizmu“.

Pôvodne pracoval ako lekárnik až neskôr sa z neho stal maliar. Za vrchol jeho umeleckej kariéry sa považuje rozmedzie rokov 1903 – 1910. Niekedy sa označuje za priekopníka expresionizmu, postexpresionizmu, symbolizmu či naivizujúceho magického realizmu. Niekedy sa jeho osobitý štýl nazýva aj mystickým realizmom. Prevažnú časť života strávil v Rakúsko-Uhorsku, v rámci ktorého podstatnú časť života strávil na Slovensku, a na študijných cestách po Európe a Blízkom východe.

Životopis

Teodor Csontváry-Kostka sa narodil 5. júla 1853 v Sabinove v rodine poľského pôvodu z otcovej strany a slovenského pôvodu z matkinej strany, ktorá pochádzala zo Šarišských Draviec.

x

Viac na wikipédii, wikidata Q613125.

Teodor Csontváry-Kostka má na Slovensku 4 ulíc a námestí.

Zoznam ulíc

 1. Kôstková, Bratislava
 2. F. Kostku, Bratislava
 3. Ferdiša Kostku, Malacky
 4. Ferdiša Kostku, Stupava

Zoznam bodov

 1. Kostka, pohostinstvo, barierový prístup,
  č.d.287, 674 01 Třebíč
 2. Teodor Csontváry-Kostka, pamätník,
  Mieru 68/66, 985 11 Halič, Halič
 3. Kostky, miesto,
  Jámy, Brno
Kategórie: Slovenskí maliari, Narodenia 5. júla, Narodenia v 1853, Osobnosti zo Sabinova, Úmrtia 20. júna, Úmrtia v 1919, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo