Tadeáš Amadé

Tadeáš Amadé, zdroj wikipédia

Barón Tadeáš Amadé (alebo Amade) z Vrakúňa/Vrakune (lat.-maď. podoba prídomku: de Várkony; , 10. január 1782, Bratislava – † 17. máj 1845, Viedeň) bol klavirista a hudobný skladateľ.

Životopis Tadeáš Amadé bol príslušník šľachtického rodu s predikátom z Vrakúňa (Vrakune), barón. Otec František Amadé (? – 1824), matka Žofia, rodená Ňáriová. Manželka Klementína, rodená Taafeová (1796 – 1846).

Po štúdiách hospodáril na rodinných majetkoch, 1809 – 11 kapitán bratislavského jazdeckého pluku. Od roku 1831 cisársky dvorský hudobný gróf, 1838 skutočný tajný radca.

Od mladosti sa zaoberal hudbou. Popredný pianista známy najmä klavírnymi improvizáciami, autor klavírnych a komorných skladieb. Učiteľ a mecén F. Listza a F. Marschnera, vydal zbierku piesní svojho starého otca Ladislava Amadé.

x

Viac na wikipédii, wikidata Q12777211.

Tadeáš Amadé má na Slovensku 0 ulíc a námestí.

Kategórie: Slovenskí hudobní skladatelia, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo