Szende Riedl

Szende Riedl, zdroj wikipédia

Szende Riedl (∗ 15. marec 1831, Banská Bystrica - † 15. október 1873, Budapešť) bol jazykovedec, vysokoškolský pedagóg.

Pseudonym: Mansvetus Anselmus

Rodina , otec Karol Riedl , matka Terézia rod. Liptáková

Životopis Študoval na gymnáziu v Banskej Bystrici a v Bratislave, filozofiu a filológiu na nemeckých univerzitách, teológiu v Trnave. Roku 1848-1852 vychovávateľ v Banskej Bystrici, neskôr pedagóg na viacerých miestach, 1866-1873 profesor na univerzite v Budapešti. Člen korešpondent UAV, člen korešpondent Fínskej literárnej spoločnosti. Zakladateľ spolku stredoškolských učiteľov. Roku 1852 debutoval básnickou zbierkou príležitostných veršov. Počas pôsobenia v Prahe sa začal venovať jazykovednej problematike, bilingvista. Autor maďarskej gramatiky, zaoberal sa komparastikou ugrofínskych jazykov i slovanských literárnych pamiatok. Prekladal zo slovanských jazykov a z nemčiny do maďarčiny. Autor učebníc a článkov.

x

Viac na wikipédii.

Szende Riedl má na Slovensku 0 ulíc a námestí.

Zoznam bodov

  1. Riedl, autoservis,
    Ludvíka Svobodu 3, 058 01 Poprad
    Súradnice: 49°2'41"N, 20°18'18"E
Kategórie: Slovenskí jazykovedci, Narodenia 15. marca, Narodenia v 1831, Úmrtia 15. októbra, Úmrtia v 1873, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo