Svetozár Stračina

Svetozár Stračina (* 3. december 1940, Martin – † 26. február 1996, Bratislava, pochovaný v Banskej Bystrici) bol slovenský hudobný skladateľ, zberateľ ľudových piesní a editor ich nahrávok, spoluorganizátor folklórnych festivalov, autor piesní a úprav hudobného folklóru, orchestrálnych diel, filmovej a scénickej hudby.

Životopis

Základnú školu a štúdium hry na klavíri a akordeóne na Hudobnej škole absolvoval v Banskej Bystrici. V rokoch 1960 – 1965 vyštudoval hudobnú vedu na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Ešte počas vysokoškolského štúdia sa začal venovať skladateľstvu. Začínal so scénickou hudbou pre niekoľko bratislavských divadiel (predovšetkým Divadlo poézie, Divadlo pantomímy, Slovenské národné divadlo a Nová scéna), neskôr sa však už naplno venoval folklóru.

Zásadnou pre jeho ďalšiu tvorbu sa stala spolupráca so súborom Lúčnica a s jej umeleckým vedúcim Štefanom Nosáľom začiatkom šesťdesiatych rokov dvadsiateho storočia. Pre Lúčnicu skomponoval množstvo skladieb, ako aj celých scénických programov - medzi najznámejšie patria „Na obnôcke“ (1963), „Čirčianka“ (1966), „Sviatok na Zemplíne“ (1968), „Terchovanci idú“ (1969), „Vitaj, naša jar“ (1974) či celovečerný reprezentačný program „To je Lúčnica“ (1988). Taktiež spolupracoval aj so SĽUKom.

x

Viac na wikipédii, wikidata Q26550.

Svetozár Stračina má na Slovensku 2 ulíc a námestí.

Zoznam ulíc

  1. S. Stračinu, Detva, S. Stračinu je ulica v Detva, viac o ulici S. Stračinu
  2. S. Stračinu, Martin, S. Stračinu je ulica v Martin, viac o ulici S. Stračinu
Kategórie: .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo