Štefan Višňovský

Štefan Višňovský (∗ 10. december 1909, Banská Štiavnica – † december 1944, Kováčová) bol strojný inžinier, elektrotechnik, protifašistický bojovník.

Jeho otec Daniel Višňovský, matka Matilda rod. Schwarzová, brat Pavel Višňovský.

Životopis Študoval na gymnáziu v Banskej Štiavnici, elektrotechnické a strojné inžinierstvo na ČVUT v Prahe. V roku 1936 absolvoval dosiahol titul Ing.. Počas štúdia sa zúčastnil študijného pobytu v Lipsku. Pôsobil ako technický úradník štátnych železníc vo Zvolene, zaoberal sa otázkami elektrifikácii slovenských železníc a vypracoval návrh jej postupnej realizácie. Účastník protifašistického odboja, zapojil sa do príprav SNP v okolí Zvolena, počas neho člen SNR, od 1. september 1944 povereník pre dopravu a verejné práce. Po ústupe SNP do hôr sa ukrýval v oblasti Kališťa, neskôr v Banskej Bystrici. Koncom decembra bol zatknutý príslušníkmi Pohotovostných oddielov Hlinkovej gardy vo Zvolene, popravený bol pri Kováčovej. Na jeho počesť sa od 1947 organizuje vo Zvolene Memoriál v pästiarstve.

Ocenenie , Roku 1945 vyznamenaný Radom SNP I. triedy; 1946 Čs. vojnovým krížom 1939 in memoriam

x

Viac na wikipédii, wikidata Q13371685.

Štefan Višňovský má na Slovensku 2 ulíc a námestí.

Zoznam ulíc

  1. Ing. Štefana Višňovského, Banská Štiavnica
  2. Štefana Višňovského, Zvolen
Kategórie: Osobnosti SNP, Narodenia v 1909, Osobnosti z Banskej Štiavnice, Úmrtia v 1944, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo