Štefan Tiso

Štefan Tiso, zdroj wikipédia

JUDr. Štefan Tiso (* 18. október 1897, Veľká Bytča – † 24. marec 1959, Leopoldov ) bol slovenský právnik a politik. Pôvodným povolaním bol sudca. Pôsobil ako predseda Krajského súdu Bratislava a od roku 1939 Hlavného súdu Bratislava. Od 5.septembra 1944 do apríla 1945 pôsobil ako predseda vlády, minister zahraničných vecí a minister spravodlivosti Slovenského štátu. 8. mája 1945 podpísal kapitulačné vyhlásenie slovenskej vlády dojednané s veliacimi americkými dôstojníkmi. Pre svojej pôsobenia v tomto období bol po skončení druhej svetovej vojny odsúdený na trest odňatia slobody v trvaní 30 rokov.

x

Viac na wikipédii, wikidata Q392383.

Štefan Tiso má na Slovensku 0 ulíc a námestí.

Existuje aj Jozef Tiso: Jozef Tiso, a jeho ulice, Jozef Tiso na wikipédii.
Kategórie: Slovenské osobnosti druhej svetovej vojny, Narodenia 18. októbra, Narodenia v 1897, Osobnosti z Bytče, Úmrtia 24. marca, Úmrtia v 1959, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo