Štefan Nejeschleba

Štefan Nejeschleba, zdroj wikipédia

Štefan Nejeschleba (∗ 31. marec 1934 Radošovce, Slovensko - † 21. január 2014) bol český maliar a sochár slovenského pôvodu.

Život Narodil sa ako druhé dieťa rodičom Márii (rodenej Michaláčovej) a Jánovi Nejeschlebovým v obci Radošovce. Bol samouk. Od detstva rád maľoval.

Vyučil sa maliarom písma a pracoval v propagačnej dielni. Jeho túžba po vlastnom výtvarnom vyjadrení (nielen maľbou) ho priviedla do sochárskeho družstva v Piešťanoch. V roku 1958 bol členom reštaurátorského kolektívu v Bratislave. Tu sa podieľal na reštaurátorských prácach na Dómu sv. Martina, morovom stĺpu a Redute, ďalej na barokovom kostole v Trenčíne a iných stavbách chránených pamiatkovým úradom.

Od roku 1958 začal pri práci súkromne navštevovať ateliér sochára prof. Fraňa Štefunka na Akadémii výtvarných umení a ateliér maliara prof. Jána Mudrocha.

x

Viac na wikipédii, wikidata Q28016616.

Štefan Nejeschleba má na Slovensku 0 ulíc a námestí.

Kategórie: Slovenskí maliari, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo