Štefan Nécsey

Štefan Nécsey známy aj ako Štefan Néčei, maď. Nécsey István (* 12. február 1870, Vráble – † 26. marec 1902, Mníchov) bol uhorský entomológ.

Patrí v entomologickej verejnosti k menej známym autorom. Amatérsky entomológ – lepidopterológ, maliar – ilustrátor zvierat, hlavne vtákov a motýľov. Národnosti bol maďarskej, pôvodom z územia Slovenska. Otec Jozef Néčei, matka Ida, rodená Ogárdyová.

Životopis

Rod Néčeiovcov pochádzal zo zemianskej rodiny z Oslian. Narodil sa v rodine poštmajstra. Na základnú školu chodil v rodisku. Neskôr začal navštevovať strednú školu – gymnázium – v Nitre a Bratislave, ktorú ukončil maturitou v roku 1887. Už v detstve prejavoval lásku k prírode, k zbieraniu motýľov a ku kresleniu, a preto po skončení strednej školy sa vzhľadom na svoje záujmy a talent rozhodol študovať maliarstvo.x

Viac na wikipédii.

Štefan Nécsey má na Slovensku 2 ulíc a námestí.

Zoznam ulíc

  1. Nécseyho, Nitra
  2. Eduarda Nécseya, Žilina
Kategórie: Slovenskí maliari, Narodenia 12. februára, Narodenia v 1870, Osobnosti z Vrábeľ, Úmrtia 26. marca, Úmrtia v 1902, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
ε epsilon logo