Štefan Lux

Štefan Lux, zdroj wikipédia

Štefan Lux (∗ 4. november 1888, Malacky – † 3. júl 1936, Ženeva, Švajčiarsko) bol slovenský novinár, herec, režisér a spisovateľ židovského pôvodu, ktorý sa snažil poukázať na blížiace sa nebezpečenstvo zo strany nacistického Nemecka tým, že spáchal dňa 3. júla 1936 samovraždu pred generálnym zasadnutím Spoločnosti národov v Ženeve.

Životopis Narodil sa v Malackách na Záhorí do rodiny židovského notára Alberta Luxa. V raných rokoch navštevoval školu v Malackách, neskôr prestúpil na gymnázium vo vtedajšom Prešporku. Po úspešnom absolvovaní gymnázia začal študovať právo v Pešti. Právo však už od začiatku nebolo pre Luxa to pravé – inklinoval skôr k poézií a divadelnému umeniu.

Umelecká tvorba Prvé strety s umením zažíva v Rakúsku, vo Viedni, kde mu je umožnené stvárniť niekoľko hereckých postáv a pod svojim pseudonymom Peter Sturmbusch vydať aj prvú zbierku básní Meine Lieder (1911). Umelecké snaženia sú však prerušené zúriacou prvou svetovou vojnou, kam musí mladý Lux narukovať. Na fronte utrpí mnohé zranenia, medzi inými kritické postrelenie hrudníka, ktoré nakoniec prežije. Po návrate z vojny sa mladý umelec sťahuje do Berlína, kde stvárňuje ďalšie divadelné postavy, režíruje svoj prvý film Gerechtigkeit(1920), vydáva svoju druhú zbierku básní Liebeslieder (1921) a v neposlednom rade sa žení.

Boj proti antisemitizmu Po nástupe Hitlera k moci sa Lux prvýkrát stretáva s nacistickou antisemitistickou neznášalivosťou v roku 1933, kedy mu hitlerovskí fanatici vnikajú do bytu a rozbíjajú všetok nábytok. Lux sa rozhodne utiecť so ženou a malým synom Albertom do Prahy. Tu zakladá miestne divadlo, celkovo sa mu však nedarí a rodina žije v stiesnených pomeroch. V tomto období rozvíja najmä svoju publicistickú kariéru a ako dopisovateľ rozhlasu a mnohých periodík sa svojimi politicými článkami snaží vyzvať na boj proti antisemitizmu, a upozorniť na všeobecnú pasivitu voči nacistickému Nemecku. Ako aktívny publicista získava novinársky preukaz a je českými médiami vyslaný na blížiace sa zasadnutie Spoločnosti národov do Ženevy.

x

Viac na wikipédii, wikidata Q480484.

Štefan Lux má na Slovensku 0 ulíc a námestí.

Kategórie: Slovenskí spisovatelia, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo