Štefan Kuna

Štefan Kuna (∗ 29. júl 1908, Bošáca – † 3. november 1944, Pohronský Bukovec) bol slovenský dôstojník, protifašistický bojovník a účastník SNP.

Rodina , otec Ján Kuna , matka Anna rod. Kaššovicová

Životopis Príslušník čs. četníctva, po roku 1939 hlavný dôstojnícky zástupca žandárstva na rozličných miestach Slovenska. Už od začiatku roku 1944 v Martine aktívne spolupracoval s partizánmi. Na udanie Nemcov musel sám zakročiť proti partizánom, ktorých najprv zatkol ale potom ich odviedol na bezpečné miesto a prepustil. Nemcov následne ubezpečil, že je všetko v poriadku. Počas SNP styčný dôstojník Veliteľstva čs. četníctva na Slovensku v Turčianskych Tepliciach s Hlavným štábom partizánskych oddielov. Bojoval v priestore Vrútky – Martin – Banská Bystrica. Po prechode SNP do hôr zajatý pri Pohronskom Bukovci spolu s B. Žingorom a O. Vrbom a popravený. Pochovaný bol v Bystričke.

Ocenenie , Roku 1945 in memoriam vyznamenaný Radom SNP I.tr., Čs. vojnovým krížom

x

Viac na wikipédii, wikidata Q12781728.

Štefan Kuna má na Slovensku 0 ulíc a námestí.

Kategórie: Osobnosti SNP, Narodenia 29. júla, Narodenia v 1908, Osobnosti z Bošáce, Úmrtia 3. novembra, Úmrtia v 1944, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo