Štefan Hanus

Štefan Hanus, zdroj wikipédia

Štefan Hanus (∗ 27. november 1905, Hriňová - † 2. máj 1968, Sásová) bol slovenský dôstojník, príslušník protifašistického odboja, účastník SNP.

Rodina , otec Ján Hanus , matka Anna rod. Luptáková , dcéra Angela Hanusová - Houdková

Životopis Navštevoval odbornú kovorobnú školu v Banskej Bystrici (do 1926), 1926-1930 študoval na Vyššej priemyselnej škole v Košiciach, do 1932 na Vojenskej kadetnej škole v Hraniciach na Morave. V roku 1933-1937 pracovník Krajského súdu v Košiciach, do 1939 poštového úradu v Krompachoch a v Poprade, od 1939 dôstojník z povolania, po odchode z armády pracovník dopravného podniku v Prahe a Pamätníka SNP v Nemeckej. Organizátor príprav SNP v Banskej Bystrici, člen dôstojníckej odbojovej organizácie Victoire a náčelník zbrojnej služby Hlavného štábu protivzdušnej obrany v Banskej Bystrici (pred SNP). Počas Povstania náčelník HŠPO, po ústupe SNP do hôr zajatý nacistami a väznený v koncentračných táboroch v Nemecku. Po oslobodení dôstojník ČSĽA.

Ocenenie , Roku 1945 vyznamenaný Radom SNP I. tr. a medailami , Roku 1945 vyznamenaný Radom SNP I. tr. a pamätnými medailami

x

Viac na wikipédii, wikidata Q12781708.

Štefan Hanus má na Slovensku 0 ulíc a námestí.

Kategórie: Osobnosti SNP, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo