Štefan Furdek

Štefan Furdek, zdroj wikipédia

Štefan Furdek (∗ 2. september 1855, Trstená, Slovensko – † 18. január 1915, Cleveland, USA) bol slovenský rímskokatolícky kňaz, spisovateľ a národný buditeľ. Pseudonym: Blahoslav Tatranský, Trstenský.

Životopis Študoval na gymnáziu v Banskej Bystrici, do 1875 v Nitre, na teologickej fakulte v Budapešti (prerušil), 1877 – 1879 klasickú filológiu na českej univerzite v Prahe, 1879 – 1882 teológiu. Učiteľ v Strážnici. Od roku 1882 žil v USA, farár v Clevelande (Ohio).

Vedúci činiteľ slovenských organizácií v USA, založil fond na podporu národného života na Slovensku a organizoval protestné zhromaždenia amerických Slovákov a ostatných Američanov proti národnostnému útlaku Slovákov v Uhorsku. Jeho organizačná práca bola poznačená katolicizmom. Autor aktuálnych národno-politických a náboženských článkov, krátkych próz a básní s tematikou života amerických Slovákov. Zaslúžil sa o rozvoj slovenských škôl v USA a napísal pre ne niekoľko učebníc a čítaniek. Pre žiakov 1. tr. ľudovej školy zostavil stroj na vyučovanie čítania a rátanie, 1900 si ho dal patentovať.

Bol spoluzakladateľom Prvej katolíckej slovenskej jednoty v USA, Matice slovenskej v Amerike a prvým predsedom Slovenskej ligy v Amerike. Vydával a redigoval týždenník a kalendár Jednota, zábavný týždenník Šíp a náboženský mesačník Viera.

x

Viac na wikipédii, wikidata Q10416721.

Štefan Furdek má na Slovensku 5 ulíc a námestí.

Zoznam ulíc

 1. Š. Furdeka, Martin, Š. Furdeka je ulica v Martin, viac o ulici Š. Furdeka
 2. Furdekova, Bratislava, Furdekova je ulica v Bratislava, viac o ulici Furdekova
 3. Furdekova, Piešťany, Furdekova je ulica v Piešťany, viac o ulici Furdekova
 4. Š. Furdeka, Trstená, Š. Furdeka je ulica v Trstená, viac o ulici Š. Furdeka
 5. Štefana Furdeka, Žilina, Štefana Furdeka je ulica v Žilina, viac o ulici Štefana Furdeka

Zoznam bodov

 1. Furdekova, autobusová zastávka, spravuje DPMŽ,
  Bratislavská 91, 010 01 Žilina, Severné dopravné pásmo Žiliny
 2. Furdekova, autobusová zastávka, spravuje DPMŽ,
  Bratislavská 99A, 010 01 Žilina, Severné dopravné pásmo Žiliny
Kategórie: .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo