Sergej Alexandrovič Jesenin

Sergej Alexandrovič Jesenin, zdroj wikipédia

Sergej Alexandrovič Jesenin, po rusky: Сергей Александрович Есенин (∗ 3. október 1895 (podľa starého ruského datovania 21. september) Konstantinovo - † 28. december 1925 Petrohrad) bol ruský básnik.

Život Od roku 1912 pracoval ako predavač, neskôr ako korektor v tlačiarni, a až v roku 1915 sa v Petrohrade začal živiť písaním. V roku 1916 vyšla jeho prvá básnická zbierka Dúha [rusky: Radunica].

Sergej Jesenin bol celkovo päťkrát ženatý. V roku 1914 sa civilne zosobášil s Annou Izrjadnovou, s ktorou mal syna Jurija. V roku 1917 sa oženil so Zinajdou Rajchovou (rozvod v októbri 1921), s ktorou mal dcéru Taťjanu a syna Konstantina. V roku 1922 sa zosobášil s americkou tanečnicou Isadorou Duncanovou (rozvod v roku 1923), v roku 1923 sa oženil s Galinou Benislavskou a v septembri roku 1925 so Sofiou Andrejevnou Tolstou (vnučka L. N. Tolstého).

Jesenin bol hlavným predstaviteľom ruského imažinizmu. Bol prírodný a milostný lyrik, mal sympatie pre staré patriarchálne Rusko a ruskú prírodu, ktorú v básňach idealizoval. Ako citlivý človek sa nedokázal vyrovnať s prvou svetovou vojnou a bolševickou revolúciou, ktorá v ňom vzbudila mnoho rozporov.

x

Viac na wikipédii, wikidata Q31628.

Sergej Alexandrovič Jesenin má na Slovensku 0 ulíc a námestí.

Kategórie: Ruskí spisovatelia, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo