Samuel Timon

Samuel Timon, zdroj wikipédia

Samuel Timon - "Timon de Schmerhoff et Szedlitsna" (* 20. júl 1675, Trenčianska Turná – † 7. apríl 1736, Košice) bol rímskokatolícky duchovný, jezuita, slovenský polyhistor, pedagóg, historik, zakladateľ kritickej historiografie.

Život

Jeho otec Ján Timon bol úradníkom Uhorskej kráľovskej komory, matka Barbora Hrabovská mala zemiansky pôvod. V rodine bol vychovávaný so slovenským povedomím. V rokoch 1683 – 1691 študoval na jezuitskom gymnáziu v Trenčíne. 18. októbra 1693 vstúpil do Spoločnosti Ježišovej (jezuiti), ako novic pôsobil vo Viedni, neskôr vyučoval 1 rok v Skalici. Svoje vzdelanie si doplnil štúdiom v Judenburgu a Budíne. Ešte počas svojich štúdií pôsobil ako pedagóg jezuitského gymnázia.

x

Viac na wikipédii, wikidata Q1321225.

Samuel Timon má na Slovensku 3 ulíc a námestí.

Zoznam ulíc

  1. Timonova, Košice, Timonova je ulica v Košice, viac o ulici Timonova
  2. Samuela Timona, Žilina, Samuela Timona je ulica v Žilina, viac o ulici Samuela Timona
  3. Samuela Timona, Trenčianska Turná, Samuela Timona je ulica v Trenčianska Turná, viac o ulici Samuela Timona

Zoznam bodov

  1. Timonovo, miesto,
    946 54 Bajč
  2. Timon, miesto,
    935 52 Šarovce
Kategórie: .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo