Samuel Sekuris

Samuel Sekuris (∗ 20. november 1906, Banská Bystrica - Radvaň – † 6. apríl 1945, Mauthausen) bol slovenský dôstojník a protifašistický bojovník.

Rodina , otec: Samuel Sekuris , matka: Ľudmila rod. Tulinská

Životopis Ľudovú školu navštevoval v Banskej Bystrici - Radvani. Maturoval na Gymnáziu A. Sládkoviča v Banskej Bystrici (1925). Vyučil sa za garbiara v Banskej Bystrici - Radvani (1925 - 1932), pracoval u otca. Neskôr úradník, v roku 1939 - 1943 dôstojník slovenskej armády v rozličných funkciách v Bratislave, v Topoľčanoch, v Trenčíne a v Banskej Bystrici, 1943 - 1944 v hodnosti mjr. veliteľ posádky v Brezne, kde sa zapojil do protifašistického hnutia a príprav SNP. Po potlačení SNP sa ukrýval v horách, po príchode do Banskej Bystrice - Radvane zatknutý (31. marca 1945), väznený v Banskej Bystrici, eskortovaný do koncentračného tábora. Všestranný atlét, podnáčelník SĽAS.

Ocenenie , In memoriam povýšený na plk. čs. armády *Kríž Rytier delostrelectva - v roku 2008 in memoriam, udelený kríž s číslom 1174

x

Viac na wikipédii, wikidata Q12775824.

Samuel Sekuris má na Slovensku 2 ulíc a námestí.

Zoznam ulíc

  1. Sekurisova, Bratislava, Sekurisova je ulica v Bratislava, viac o ulici Sekurisova
  2. Sekurisova, Brezno, Sekurisova je ulica v Brezno, viac o ulici Sekurisova
Kategórie: .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo