Samuel Medvecký

Samuel Medvecký - Medveczky de Medveczei és Kis Bisterczei (∗ 28. január 1794, Hybe - † 18. september 1876, Zvolenská Slatina) bol slovenský evanjelický kňaz, národnokultúrny pracovník.

Jeho otec bol Matej Medvecký, matka Alžbeta rod. Lehocká, manželka Terézia rod. Langová, syn Samuel Štefan Medvecký, dcéra Terézia Vansová rod. Medvecká.

Životopis Pochádzal zo starého zemianskeho rodu Medvecký z Medvedzia a Malého Bysterca. Študoval v Levoči a Kežmarku, roku 1819 zložil kandidátsku skúšku v Prešove. Pôsobil ako vychovávateľ v zemianskych rodinách, potom kaplán u Adama Lovicha v Banskej Bystrici, od roku 1825 evanjelický kňaz vo Zvolenskej Slatine. Seniorálny dekan a dorozca škôl, člen Matice slovenskej, podporovateľ národných podujatí. Tlačou vydal príležitostnú báseň.

Dielo , Báseň nábožná ku památce posvécení dvou zvonů v cirkvi evanj. velko-slatinské...., Banská Bystrica roku 1858

x

Viac na wikipédii, wikidata Q13538888.

Samuel Medvecký má na Slovensku 2 ulíc a námestí.

Zoznam ulíc

  1. K. Medveckého, Ružomberok
  2. Ľ. Medveckého, Zvolen
Kategórie: Narodenia 28. januára, Narodenia v 1794, Osobnosti z Hýb, Úmrtia 18. septembra, Úmrtia v 1876, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo