Samuel Dobroslav Štefanovič

Samuel Dobroslav Štefanovič (∗ 19. august 1822, Banská Bystrica – † 25. november 1910, Kremnica, pochovaný v Martine) bol slovenský národný buditeľ, publicista a redaktor. Pseudonym: Dobromil, Ivanov, Očitý svedok, Pravoľub, Samo, setník Ivanov, Sine ira et studio, Starec Theolog, Starý Zvolenčan,Števo

Rodina , otec: Ján Štefanovič , matka: Anna rod. Drobová , manželka: Karolína rod. Pirovská , syn: Miloš Vladimír Štefanovič (1854 - 1904) – slovenský politik a Mojmír Karol Štefanovič

Životopis Študoval na nižšom gymnáziu v Banskej Bystrici, pokračoval v Gemeri. Bol jedným zo študentov bratislavského evanjelického gymnázia, ktorí ho v roku 1844 spolu s Ľudovítom Štúrom demonštratívne opustili. V roku 1844 sa v Liptovskom Svätom Mikuláši stal spoluzakladateľom spolku Tatrín.

Roku 1847 vychovávateľ v Záriečí, profesor na nižšom gymnáziu v Banskej Bystrici (1847 - 1848). Notár Meštianskeho vzdelávacieho spolku v Banskej Bystrici (1848). V rokoch 1848 - 1849 sa zapojil do povstania a spomína sa ako jediný slovenský dobrovoľnícky povstalecký kapitán, odporca spolupráce s viedenským dvorom. Bol tiež jedným z iniciátorov memorandového zhromaždenia v roku 1861.

x

Viac na wikipédii, wikidata Q13538875.

Samuel Dobroslav Štefanovič má na Slovensku 3 ulíc a námestí.

Zoznam ulíc

  1. Štefanovičová, Šurianky, Štefanovičová je ulica v Šurianky, viac o ulici Štefanovičová
  2. Štefanovičova, Martin, Štefanovičova je ulica v Martin, viac o ulici Štefanovičova
  3. Štefanovičova, Bratislava, Štefanovičova je ulica v Bratislava, viac o ulici Štefanovičova
Kategórie: .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo